Dzień kukurydzy – warsztaty polowe ze szkoleniem „Nowoczesne technologie uprawy i nawożenia kukurydzy”


Corocznym spotkaniem producentów rolnych oraz przedstawicieli firm i instytucji działających w sferze rolnictwa jest „Dzień Kukurydzy”. W bieżącym roku uczestnicy mogli spotkać się na polach demonstracyjnych w dniu 13 września dzięki wspólnej inicjatywie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, firmie Agropol S.J. oraz Zakładu Rolno-Usługowego „Janów”. Oficjalnego otwarcia i przywitania gości dokonali gospodarze spotkania: Teresa Barańska Z-ca Dyrektora OODR oraz Maciej Majchrowski właściciel ZRU Janów.

Część merytoryczną spotkania rozpoczął dr hab. inż. Wojciech Pusz, prof. nadzwyczajny – UP we Wrocławiu, który przedstawił nowe problemy i zagrożenia występujące w uprawie kukurydzy. Podczas wykładów, tematyka kukurydziana została poszerzona również o zbilansowane i efektywne nawożenie kukurydzy z uwzględnieniem nowej dyrektywy azotanowej. Zagadnienie to rozwinął mgr inż. Tomasz Gajdowicz reprezentujący Grupę Azoty S.A.

Po bardzo ciekawym i pouczającym wykładzie dotyczącym nawożenia głos zabrał przedstawiciel firmy Kalizea, który przedstawił bogatą gamę ponad 30 różnych wyrobów produkowanych przez firmę, pochodzących z przetwórstwa i rozfrakcjonowania ziarna kukurydzy. Były to m.in. grysy i kasze kukurydziane, mąka kukurydziana i zarodkowa, łom kukurydziany i olej kukurydziany. Następnie szef marketingu firmy Unia Group Piotr Stanek przedstawił niezwykle szeroką ofertę produktową oraz nowości maszynowe. Poinformował uczestników o unikalnych cechach produkowanych maszyn stanowiących wizytówkę firmy oraz zaprosił do obejrzenia filmu promującego. Po projekcji filmowej zaprosił zgromadzonych na pokaz maszyn w warunkach polowych.

Dzień Kukurydzy to okazja do bezpośrednich spotkań producentów rolnych z przedstawicielami firm nasiennych, nawozowych i chemicznych. Pogoda pozwoliła uczestnikom dokładnie zapoznać się z odmianami prezentowanymi na plantacji. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy odwiedzali poletka z kolekcją 115 odmian kukurydzy, zlokalizowanych na polu produkcyjnych firmy Agropol w Łosiowie, przy których przedstawiciele firm prezentowali nowe, coraz wydajniejsze odmiany, środki chemiczne oraz nawozy, a także chętnie dzielili się z rolnikami swoimi doświadczeniami i fachowymi wskazówkami dotyczącymi uprawy tej rośliny.

 

Firmy uczestniczące:

 

Agro-Efekt Sp. z o.o.

Agro – Seed Sp. z o.o.

Agrosimex Sp. z o.o.

Ampol-Merol Sp. z o.o.

BASF Polska

Bayer Sp. z o.o.

BayWa Agro Polska Sp. z o.o.

Biocare GmbH

Caussade Nasiona Polska Sp. z o.o.

Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o.

Euralis Nasiona Sp z o.o.

FarmSaat AG Polska

Flora Sp. z o.o.

Grupa Azoty S.A.

Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR

IGP Polska Sp. z o.o. Sp.k.

Innvigo

Intermag Sp. z o.o.

Kalizea Polska Sp. z o.o.

K+S Polska Sp. z o.o.

KWS Polska Sp. z o.o.

Limagrain Polska Sp. z o.o.

Maisadour Polska Sp. zo.o.

Małopolska Hodowla Roślin Kobierzyce HBP Sp. z o.o.

Monsanto Polska Sp. z o.o.

Oseva Polska Sp. z o.o.

Pioneer

PPC ADOB Sp. z o.o. Sp. k.

ProCam Polska Sp. z o.o.

Saatbau Polska Sp. z o.o.

Saaten Union Polska Sp. z o.o.

Sumi-Agro Poland Sp. z o.o.

Syngenta Polska Sp. z o.o.

Team-Rol Sp. z o.o.

Timac Agro Polska Sp. z o.o.

Top Farms Sp. z o.o.

 

Serdecznie wszystkich zapraszamy za rok.

Elżbieta Gniewowska