Dożynki Prezydenckie, Spała 2017


W dniach 16-17.09.2017 r. odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale. Opolszczyzna była prezentowana przez przedstawicieli Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Izby Rolniczej, Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z Krośnicy i z Nowego Lasu. W pierwszym dniu odbył się konkurs koron żniwnych, w którym uczestniczyła korona z sołectwa Karłubiec gmina Gogolin. Prezentowana korona zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Koron Żniwnych na Dożynkach Wojewódzkich w Ujeździe. Korona wykonana była metodą kłoskowo-ziarnkową i uzyskała nagrodę Prezydenta. Wyróżnieniem dla delegacji korony był uroczysty przemarsz i prezentacja korony na gali dożynkowej przed parą prezydencką oraz gośćmi honorowymi.

 

Województwo opolskie posiadało stoisko promocyjne na którym odbywała się degustacja produktu tradycyjnego i lokalnego Opolszczyzny opracowanego przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Krośnicy i Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Lasu. Odwiedzający stoisko goście mogli skosztować opolskie karminadle i pańćkraut oraz roladki ziemniaczane i pierogi ruskie, ponadto na dostawkę podawano pajdę chleba z wiejskim smalczykiem i ogórkiem oraz kołacz śląski. Suto zastawiony stół chętnie odwiedzali zaproszeni goście oraz uczestnicy dożynek.

 

Tradycją Dożynek Prezydenckich jest odwiedzanie stoisk przez Parę Prezydencką. Mimo niesprzyjającej aury atmosfera podczas odwiedzin Prezydenta wraz z Małżonką na opolskim stoisku była bardzo gorąca.