Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze


Dnia 01.12.2018 na prośbę rolników  z  powiatu strzeleckiego , nasze biuro zorganizowało wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy do Pragi.  Wyjazd okazał się doskonałym pretekstem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym, podziwiając piękne widoki  malowniczej Pragi. Spacer z licencjonowanym przewodnikiem, pozwolił odkryć krajobraz tego pięknego największego miasta  Czech.

Wędrówkę zaczęliśmy od Placu Hradczańskiego – plac znajdujący się w samym sercu Hradczan, w części Praga 1, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Praskiego. Jest to główny plac Hradczan, który leży po wschodniej stronie pierwszego dziedzińca, zachodniej bramy i fasady na zachód od Zamku Praskiego. Po stronie południowej prowadzi Drogą Królewską do ulicy Ke hradu (od górnego końca ulicy Nerudova). Znajduje się tam taras widokowy z przepięknym widokiem na Pragę, niedaleko tego miejsca został umieszczony posąg pierwszego czechosłowackiego prezydenta Tomasza Masaryka z okazji 150. rocznicy jego urodzin.  Zamek Praski z Katedrą Św. Vitta – Budowa katedry trwała  długo, prace budowlane rozpoczęły się w 1344 roku. Pierwszym architektem, który pilnował budowy był Matthias von Arras. Zmarł po ośmiu latach i wtedy kontynuowanie budowy powierzono 23-letniemu wtedy Peterowi Parlerowi.  W późniejszych latach dodawano elementy renesansowe i barokowe, które usunięto w XIX i w XX wieku. Kościół został oficjalnie ukończony w 1929 roku, ale prace budowlane trwały jeszcze przez kolejnych 20 lat.Naszą uwagę zwróciły też płaskorzeźby. Ale najbardziej rzuca się w oczy wykonany z czystego srebra grobowiec św. Jana Nepomucena. Duże wrażenie robią srebrne postacie i anioły trzymające baldachim. W poszczególnych kaplicach znajdują groby czeskich władców.  Pałac Prezydencki –  miejsce oddane turystom pozwala poczuć ważność tego miejsca, szczególną atrakcją  okazała się zmiana warty. Ogrody oraz Pałac Wallensteina, Słynny Most Karola  to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych elementów architektonicznych stolicy Czech oraz obowiązkowa pozycja na liście czeskich atrakcji turystycznych przeznaczonych do zwiedzenia. Ma niemalże 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Most Karola w Pradze wybudowano w stylu gotyckim, zaczął powstawać w 1357 r.   Stare Miasto główny plac miasta, liczący 9 tysięcy metrów kwadratowych, nazywany czasem starym targiem. W nim skoncentrowało się codzienne życie mieszkańców i turystów. Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice pochodzące głównie z okresu baroku, ale jest również kilka ze średniowiecza W centrum Starego Miasta mieszczą się także Ratusz Staromiejski (Staroměstska Radnice), oraz dwie świątynie. Jedna z nich to gotycka świątynia pod wezwaniem Marii Panny przed Týnem, a druga to kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Vaclawskie Namesti.

Finałem spaceru był Jarmark na którym byliśmy świadkami oficjalnego rozpoczęcia, punktualnie o 16.30 zabłysnęły światełka na ogromnej  choince. Rozśpiewana główna scena przybliżyła wszystkich emocjonalnie do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Praga to jedno z tych nielicznych miejsc, które potrafią zmusić do refleksji nawet najmniej wrażliwego turystę. Nas poruszyło i jednocześnie zachwyciło zapierając dech w piersiach. Wyjątkowy charakter tego wpływowego niegdyś miasta kształtował się przez wieki, a magia praskich zakątków od lat przyciąga turystów z całego świata. Zabytki Pragi tworzą niezwykłą mozaikę architektoniczną prezentującą dziedzictwo wielu pokoleń. Klejnoty gotyku, renesansu, baroku i secesji mieszczą bogate zbiory dzieł mistrzów malarstwa, rzeźbiarstwa i muzyki. W tę układankę wplatają się również wątki dworskich i religijnych intryg.