Konferencja pn. „Rzepak – uprawa z potencjałem”


 

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie wspólnie z firmą Rapool Polska Sp. z o.o. w dniu 22.02.2017 r. zorganizowali konferencję pn. „Rzepak – uprawa z potencjałem”. Spotkanie otworzył Dyrektor OODR Jarosław Nosal wspólne z Arturem Kozerą z Rapool Polska. Następnie wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji zaproszonych gości oraz profesjonalnego doradztwa naukowego i technologicznego. 

Jako pierwsza głos zabrała dr Agnieszka Krawczyk z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tematem przewodnim wystąpienia był wpływ warunków pogodowych na obecny stan ozimin. Następnie dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił bardzo interesujący wykład dotyczący wiosennego odżywiania rzepaku ozimego azotem. Kolejnym prelegentem był Artur Kozera z firmy Rapool Polska, który podpowiedział uczestnikom spotkania na co powinni zwracać uwagę przy doborze odmian do siewu. Z kolei Jerzy Trościanko z DSV Polska wyjaśnił rolę międzyplonów TerraLife w płodozmianach.

Po krótkiej przerwie Andrzej Dawidowicz omówił nowości odmianowe w ofercie firmy Saaten Union. Kolejnym mówcą był Rafał Maras z BASF Polska, który przedstawił produkty do kompleksowej ochrony plantacji rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi. O funkcji mikroskładników w wiosennym odżywianiu rzepaku opowiedział Paweł Jobczyk (ADOB), a Radosław Witczak (K+S) przedstawił zalety nawozu ESTA Kieserit.

Ponadto na spotkaniu poruszono także zagadnienie związane z bioasekuracją gospodarstw oraz wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wykład w tym zakresie poprowadził Marek Michalak z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Brzegu.