Konkurs Koron Dożynkowych


W dniu 3 września 2017 r. w Namysłowie podczas Dożynek Wojewódzkich, odbył się Konkurs Koron Dożynkowych zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

 

Do udziału zgłosiło się 27 gmin i 2 Wojewódzkie Związki o charakterze rolniczym. Już od samego rana można było zaobserwować przyjeżdżające delegacje wraz z przepięknymi Koronami. Po dokonaniu rejestracji  delegacje udały się na mały poczęstunek na krużgankach kościoła . Korony Dożynkowe zostały zaprezentowane na placu głównym przed kościołem, gdzie każdy uczestnik Dożynek Wojewódzkich mógł je podziwiać.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Liturgia pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Opolskiej, biskupa Andrzeja Czaję, biskupa pomocniczego Diecezji Dolnośląskiej Andrzeja Siemieniewskiego oraz księży proboszcza Bartosza Barczyszczyna i duszpasterza rolników ks. Huberta Janowskiego.

Po mszy świętej, piękne i niezwykle zdobione ręcznie korony wraz z delegacjami, zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy województwa udali się w korowodzie ulicami Namysłowa na plac dożynkowy, gdzie odbyła się uroczysta Gala Dożynkowa.

 

 

Starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich byli Pani Anna Paczkowska ze Smarchowic, która wraz z mężem i synem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 350 ha, nastawione na produkcję roślinną, ma też ponad 100 sztuk bydła. Gospodarstwo jest zmechanizowane, a starościna doświadczona w zdobywaniu funduszy pomocowych. Starosta Jacek Armata ze wsi Kowalowice, gospodaruje na 170 ha, także specjalizuje się w produkcji roślinnej, jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Marszałek i burmistrz Namysłowa podzielili się chlebem z gośćmi dożynkowymi i życzyli, by nigdy chleba nie zabrakło w polskich domach. Życzenia opolskim rolnikom złożyła także wicewojewoda Violetta Porowska oraz Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Podczas gali dożynkowej zostały również wręczone odznaki honorowe,

„Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Otrzymali je: Maria Teodorczyk z Woskowic Małych, Tadeusz Kwiecień ze Smarchowic Śląskich oraz Jadwiga Kawecka z Namysłowa. W II części gali dożynkowej zostały również rozstrzygnięte konkursy „ Piękna wieś opolska 2017” oraz  koron dożynkowych.

W bieżącym roku korony były oceniane w dwóch kategoriach korony dożynkowe oraz prace plastyczne kłosowo-ziarnkowe i korony dożynkowe oraz prace plastyczne ziarnkowe.

Komisja konkursowa w składzie: Pani prof. dr hab. Teresa Smolińska- przedstawiciel Uniwersytetu Opolskiego, Pani Elżbieta Oficjalska- przedstawiciel  Muzeum Wsi Opolskiej, Pani Anna Klimowicz-Lubojańska- przedstawiciel Izby Rolniczej w Opolu, Pani Klaudia Kluczniok- przedstawiciel Związku Śląskich Rolników, Pani Katarzyna Kuraś- przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Pan Tomasz Musielak- przedstawiciel Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom zaprezentowanych koron był bardzo wysoki.

 

W kategorii korony dożynkowe oraz prace plastyczne kłosowo-ziarnkowe zwyciężyła korona z Karłubca (gmina Gogolin). Ta przepiękna korona została wykonana przez panie z zespołu „Szwarne Dziołchy” oraz przez mieszkanki Karłubca.

II miejsce zajęła korona z sołectwa Roszkowice (gmina Niemodlin) a III miejsce przypadło koronie z sołectwa Grocholub (gmina Walce).

W tej samej kategorii Komisja wyłoniła również 6 Koron, które otrzymały wyróżnienia: sołectwo Puszyna (gmina Korfantów), sołectwo Kórnica (gmina Krapkowice), sołectwo Chróścina (gmina Lewin Brzeski), Dzielnica Sławice (Miasto Opole), sołectwo Ucieszków (gmina Pawłowiczki), sołectwo Dąbrowa (gmina Świerczów).

W drugiej kategorii korony dożynkowe oraz prace plastyczne ziarnkowe zwyciężyła zdobywając tym samym I miejsce  korona z sołectwa Odrowąż, które reprezentowało Opolski Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w Opolu.

Podczas dożynek wojewódzkich swoje miejsce miało również stoisko informacyjno-promocyjne  Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Rolnicy i mieszkańcy opolskich wsi i miast mogli się zapoznać z ofertą doradczą i uzyskać informacje na interesujące ich tematy. Była możliwość pozyskania fachowej prasy rolniczej, publikacji tematycznych wydawanych przez Ośrodek . Zapoznania się proponowaną ofertą szkoleń , laboratorium, ekonomiki skierowanych do rolników, przedsiębiorców i mieszkańców obszarów wiejskich. Po mimo nie najlepszej pogody stoisko informacyjno-promocyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem a przybyli do nas goście mieli okazję do prowadzenia ciekawych rozmów branżowych oraz uzyskania fachowych porad doradczych, których udzielali pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa  Rolniczego w Namysłowie oraz Działu Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Wszystkim delegacjom serdecznie dziękujemy  i zapraszamy do udziału w konkursie koron w przyszłym roku.