Konkurs kulinarny pod hasłem „Chrzelickie specjały”


„Razem żyjemy, razem zmieniamy 2017” spotkanie promujące działania odnowy wsi w Chrzelicach w ramach XX- lecia programu – „ODNOWA WSI” w Województwie Opolskim

 W dniu 17 września 2017 r. w Chrzelicach odbyła się impreza mająca na celu podkreślenie aktywności społeczniści lokalnej skupiającej się głównie na kultywowaniu tradycji wiejskich. Uwieńczeniem tego święta był konkurs kulinarny pod hasłem „Chrzelickie specjały”, który najlepiej obrazowo przedstawił pracę głównie kobiet promujących sztukę kulinarną na terenach wiejskich.

Do konkursu zaproszonych zostało 15 organizacji kobiecych i nie tylko, zgłosiła się również Ochotnicza Straż Pożarna promując słynną grochówkę.

Zaprzyjaźniona kapela góralska z Milówki wesołym śpiewem i głośną muzyką płynącą z charakterystycznych góralskich instrumentów rozpoczęła  uroczystości. Następnie przywitano gości i zaproszono wszystkich do degustacji potraw wyeksponowanych na stołach poszczególnych organizacji. Wśród potraw typowych dla naszego regionu jak gołąbki w sosie pieczarkowym, pierogów –  wielu pokoleń czy też rolad, galantyn, grochówki, strogonowa, pasztetu z cukinii oraz słodkich deserów znalazły się dwie potrawy regionalne- typowo góralskie polecane przez Koło Gospodyń Wiejskich  z Kamesznicy- bułczanka i prażuchy.

Po burzliwej dyskusji komisji konkursowej pierwsze miejsce w konkursie „Chrzelickie specjały” zajęło Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich z Charbielina za faszerowaną kaczkę mięsem z jabłkiem i żurawiną, drugie miejsce zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna z Chrzelic za grochówkę strażacką z kuchni polowej natomiast trzecie miejsce przypadło Stowarzyszeniu KGW „MAK” z Makowic za garnek chłopski- Witajcie wszystko razem.

Komisja postanowiła również wyróżnić trzy organizacje tj. Panią Grażyne Kosińską- Skwarek za galantynę, Odnowę Wsi Słoków za pierogi smaki wielu pokoleń oraz KGW w Kamesznicy za prażuchy. Pozostałe organizacje otrzymały dyplomy za udział. Wszyscy uczestnicy konkursu „Chrzelickie specjały” zostali nagrodzeni.

Sponsorami konkursu byli OZRiOS w Opolu, OODR Łosiów, Starostwo Powiatowe w Prudniku, Firma BIOCHEM. Znaczna część środków  pochodziła z projektu „Razem żyjemy razem zmieniamy 2017” z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

 

Autor: Monika Kozaczek