Niedziela, 28 maja 2017 r, 148 dzień roku

KALENDARIUMROLNICTWO EKOLOGICZNE Informacje podstawowe

Czym jest rolnictwo ekologiczne?

2013-01-01
Rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji najbardziej przyjaznym środowisku. Jego zasady określone zostały w kilku rozporządzeniach, z których najważniejsze to:

1. Rozporządzenie Rady nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz. U. L. 189 z 20.07.2007 r., s.1);

2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli.

Naczelną zasadą produkcji ekologicznej jest dbałość o glebę, wodę, bioróżnorodność, poprzez pobudzanie naturalnych mechanizmów ochronnych poszczególnych elementów środowiska.
Produkując żywność ekologiczną zarówno surową jak i przetworzoną należy pamiętać, że:

 • nie używa się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, do nawożenia dopuszczalne są m.in. nawozy zielone, kompost, obornik, minerały dostępne w przyrodzie;
 • w żywieniu zwierząt stosuje się przede wszystkim pasze z własnego, ekologicznego gospodarstwa lub dokupuje się pasze ekologiczne;
 • ekologiczne artykuły spożywcze nie zawierają sztucznych barwników, środków zapachowych, smakowych, konserwujących.

  Jakość produkcji rolnej to w efekcie jakość środowiska, jakość żywności, a więc i jakość naszego zdrowia. Wiele badań potwierdza, że konwencjonalna, chemiczna produkcja żywności przyczynia się do niszczenia środowiska, powstawania kosztów, za które tak naprawdę płacimy własnym zdrowiem. Także coraz liczniejsze są badania potwierdzające, że wdrażając rolnictwo ekologiczne chronimy środowisko, chronimy własne zdrowie.

  Żywność wyprodukowana metodami ekologicznymi wykazuje wyższą zawartość wielu cennych dla zdrowia związków i jest coraz częściej polecana osobom dotkniętym różnymi schorzeniami. Produkty ekologiczne, zawierają więcej ważnych dla zdrowia związków o charakterze przeciwulteniającycm, takich jak: polifenole, karotenoidy czy witaminy. Jednocześnie zawierają mniej azotanów i azotynów. Badania wykazują także wyższą zawartość witaminy C w ekologicznych owocach i warzywach w porównaniu do konwencjonalnych odpowiedników.

  Należy pamiętać, że określenie „żywność ekologiczna” często bywa używane zamiennie z określeniem „zdrowa żywność”, „tradycyjna”, „prosto z gospodarstwa”, itp. Jednakże, pierwsze z pojęć określa żywność certyfikowaną. Pozostałe sformułowania są nazwami stworzonymi dla celów marketingowych żywności konwencjonalnej i często wprowadzają w błąd konsumenta, sugerując, że ma do czynienia z produktami rolnictwa ekologicznego.

  Producent rolny chcący się podjąć produkcji ekologicznej powinien wypełnić zgłoszenie KLIKNIJ < przejdź do strony , i przesłać je do wybranej jednostki kontrolującej KLIKNIJ < przejdź do strony , która następnie co roku weryfikuje działalność producenta rolnego/przetwórcy.

  Od momentu złożenia zgłoszenia i przyjęcia go przez jednostkę certyfikującą, producent rolny podlega okresowi przestawiania (konwersji) na produkcję ekologiczną. Czas jego trwania uzależniony jest od rodzaju upraw występujących w gospodarstwie i poddanych kontroli i trwa od 2 do 3 lat. Po tym okresie jeśli kontrola przeprowadzona przez jednostkę w gospodarstwie przebiegnie pomyślnie, producent uzyskuje certyfikat, który co roku jest odnawiany.
 • Zobacz
  ROLNICTWO EKOLOGICZNE

    ° Konkursy


  Zobacz nasze fotografie
  Powiększenie


  WYKAZ WYDARZEŃ
  OODR Łosiów


  Maj 2017
  Nd Po Wt Śr Cz Pt So
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
         Subskrypcja e-mail
  Chcesz otrzymywać najnowsze informacje? Podaj swój e-mail
  Jeżeli widzisz błąd, napisz
  Aktualizacja: 11-12-2015, 08:51:00
  Copyright © 2000-2016 OODR Łosiów
  Informacje telefoniczne: 77 412 53 80

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi     Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa     Agencja Nieruchomości Rolnych     Agencja Rynku Rolnego     Samorząd Województwa Opolskiego     Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego     Główny Inspektorat Weterynarii     Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa     Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  Statystyka: 12 miesięcy, dzisiaj: 431
  Użytkowników online: 10


  Zamknij