Poniedziałek, 26 czerwca 2017 r, 177 dzień roku

KALENDARIUMSeminarium pt. Współczesne rolnictwo ekologiczne - zagadnienia produkcyjne, marketing, możliwości rozwoju

2015-03-30
Dnia 3 marca 2015 r. w Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowe organizował po raz kolejny cykliczne seminarium pt. „Współczesne rolnictwo ekologiczne - zagadnienia produkcyjne, marketing, możliwości rozwoju”. Organizacja spotkania odbyła się przy współfinansowaniu ze środków Unii Europ...

2013-10-02
Tegoroczny konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie opolskim zgromadził 7 gospodarstw, które miały możliwość wzięcia udziału w jednej z dwóch kategorii:
a) ochrona środowiska i ekologia
b) ekologiczna produkcja towarowa


Konkurs był realizowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w partnerstwie z Agencją Rynku Rolnego OT/Opole oraz przy wspó...

2015-12-11
Rolnictwo ekologiczne w Polsce

Inicjatorem rolnictwa ekologicznego w Polsce był Rudolf Steiner, filozof i przyrodnik. W czerwcu 1924 roku w Kobierzycach k. Wrocławia, podczas wykładów, które prowadził, szeroko omawiał zagadnienia rolnictwa ekologicznego, zwłaszcza biodynamicznego, zwrócił też szczególną uwagę na zależności jakie panują w przyrodzie pomiędzy jej elementami ożywionymi ...

2013-01-14
Województwo opolskie należy do regionów o najmniejszej liczbie gospodarstw ekologicznych i najmniejszej powierzchni ekologicznych UR w stosunku do innych województw kraju.


Specyfika rolnictwa w województwie - intensywna produkcja, osiąganie wysokich wyników produkcyjnych oraz bardzo dobre i dobre warunki produkcyjne, określone Wskaźnikiem Waloryzacji Rolniczej Przestrzeni Produ...

2015-12-11
Każdy producent rolny, będący w okresie przestawiania lub jeśli już posiada certyfikat zgodności z produkcją ekologiczną, może być premiowany za działania na rzecz środowiska przyrodniczego. Gwarantuje to przystąpienie Działania ekologicznego w ramach PROW 2014-2020.

W aktualnym dofinansowaniu rolnik ekologiczny może otrzymać od 428 zł/ha do 1882 zł/ha, w zależności od realizowanego...

2013-01-01
Akty krajowe:

 • USTAWA z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. 09. Nr 116, poz. 975)
 • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru formularza wykazu producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym, oraz sposobu jego przekazywania (Dz.U. ...

 • 2013-01-01
  Rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji najbardziej przyjaznym środowisku. Jego zasady określone zostały w kilku rozporządzeniach, z których najważniejsze to:

  1. Rozporządzenie Rady nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz. U. L. 189 z 20.07.2007 r., s.1);

  2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z...

  Najlepsze gospodarstwa ekologiczne w województwie opolskim 2013

  2013-10-02
  Tegoroczny konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie opolskim zgromadził 7 gospodarstw, które miały możliwość wzięcia udziału w jednej z dwóch kategorii:
  a) ochrona środowiska i ekologia
  b) ekologiczna produkcja towarowa


  Konkurs był realizowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w partnerstwie z Agencją Rynku Rolnego OT/Opole oraz przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

  Rolnicy posiadający certyfikat zgodności z produkcją ekologiczną, byli oceniani przez komisję Konkursową w dniach 19-21 sierpnia 2013 r. i zajęli następujące miejsca:

  Kategoria: ochrona środowiska i ekologia:

  I Miejsce - Iwona Frasek, Szczedrzyk;
  II Miejsce - Danuta i Edward Majewscy, Lubicz;
  III Miejsce - Anna Olender, Karczów.

  Kategoria: ekologiczna produkcja towarowa:

  I Miejsce - Marcin i Bernadeta Luks, Borzysławice;
  II Miejsce - Teresa i Jan Soboń, Proślice;
  III Miejsce - Robert Duś, Lipki;
  Wyróżnienie - Janusz i Sylwia Zając, Ligota Bialska.

  W dniu 31 sierpnia 2013 r. podczas Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, zorganizowana została konferencja podsumowująca konkurs, a także wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu.


  Poniżej prezentacja gospodarstw I-miejscowych.


  Ekologiczne gospodarstwo demonstracyjne Ekozagroda „Jabłoniowy Sad”

  Iwona Frasek
  Szczedrzyk (powiat opolski)
  strona internetowa: www.ekozagroda.pl

  Jednostka Certyfikująca: Agrobiotest
  Numer certyfikatu: PL-EKO-07-05073(12)

  Ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni całkowitej 9,50 ha.
  Powierzchnia UR: 9,37 ha, w tym:
  GO: 2,74 ha
  SAD: 1,16 ha
  TUZ: 5,47 ha;  Gospodarstwo ekologiczne, położone we wsi Szczedrzyk na trasie Opole-Turawa. Należy do bazy demonstracyjnych gospodarstw ekologicznych. W gospodarstwie prowadzi się produkcję mieszaną roślinno-zwierzęcą. W produkcji roślinnej dominują uprawy sadownicze, wśród których można spotkać stare odmiany jabłoni takie jak: Albrecht, Königin czy Berlepsch. Poza uprawami sadowniczymi gospodarstwo uprawia dużą różnorodność warzyw, także topinambura oraz owies.

  W produkcji zwierzęcej właściciele wprowadzili już kilka lat temu, a obecnie poszerzają produkcję węgierskiej świni pastwiskowej - Mangalicy. Jest to stara rasa, która w gospodarstwie Państwa Frasków bardzo dobrze się zaaklimatyzowała i zwierzęta mają stworzone wspaniałe warunki (wolny wybieg, bardzo dużo przestrzeni). Obecnie w gospodarstwie jest 1 knur, 7 macior, 2 tuczniki i 20 warchlaków.

  Zmianowanie w gospodarstwie jest dostosowane do klas gleb (IV-V klasa bonitacyjna). GO pokryte są w znaczny procencie w okresie zimy. W uprawach występują rośliny strukturotwórcze, a rośliny miododajne głównie na łąkach. W uprawach zwraca się uwagę na sąsiedztwo roślin.
  W otoczeniu gospodarstwa występuje wiele zadrzewień i zakrzewień, oczko wodne.  W gospodarstwie wprowadzono nowość w uprawach, tzw. permakulturę, polegającą najogólniej na projektowaniu środowiska, wskutek czego tworzy się zrównoważone powiązania pomiędzy zabudowaniami gospodarczymi i systemami rolniczymi na wzór naturalnych ekosystemów.
  Poza produkcją rolniczą gospodarstwo bardzo aktywnie działa w zakresie krzewienia edukacji ekologicznej i środowiskowej dla dzieci, młodzieży, studentów. Aktywnie współpracuje ze szkołami, instytucjami edukacyjnymi i naukowymi. Bierze udział w licznych projektach na rzecz poprawy jakości środowiska przyrodniczo-rolniczego. W roku 2011 gospodarstwo było finalistą krajowego etapu konkursu WWF na „Rolnika roku regionu Morza Bałtyckiego” w roku bieżącym, gospodarstwo zdobyło wyróżnienie w tymże konkursie na szczeblu krajowym.

  Ekozagroda jest członkiem międzynarodowej organizacji WWOOF, która umożliwia przyjmowanie wolontariuszy w gospodarstwie, chcących obcować z przyrodą, poprzez wspólną, wykonywaną z gospodarzami pracę. Gospodarstwo także aktywnie działa w LGD Kraina Dinozaurów, Współpracuje z RCRE w Opolu w zakresie rolnictwa ekologicznego, ochrony środowiska, zdrowego stylu życia.
  Właściciele często przyjmują wycieczki szkolne i przedszkolne. Posiadają opracowane autorskie scenariusze lekcji przyrodniczych, także w języku niemieckim, porozumiewają się również w języku angielskim i hiszpańskim.


  Ekologiczne gospodarstwo
  Marcin i Bernadeta Luks, Borzysławice (powiat Kędzierzyn-Koźle)

  marcin.luks@wp.pl

  Jednostka Certyfikująca: PNG
  Numer certyfikatu: PL-EKO-02-001494(12)

  Ekologiczne gospodarstwo rolne o charakterze towarowym, o powierzchni całkowitej
  27,10 ha.
  Powierzchnia UR: 26,44 ha, w tym:
  GO: 26,47 ha.
  Gleby występujące w gospodarstwie należą do klasy: II, III i IV.  Gospodarstwo prowadzi głownie produkcję roślinną z ukierunkowaniem na produkcję zbóż, niemniej znaczny jest także udział warzyw (w tym ziemniaków), jak i roślin strączkowych.
  W okresie zimy GO w 100% pokryte są roślinnością (oziminy + poplony).

  W uprawach warzyw występuje bardzo duża różnorodność: szpinak, marchew, buraki ćwikłowe, cebula, dynia, pietruszka, cebula, pomidory, topinambur, seler, ogórek. W mniejszych ilościach w ogrodzie przydomowym uprawiane są śliwki, jabłka, gruszki, maliny.
  Gospodarstwo jest w pełni wyposażone w park maszynowy. Nie korzysta z usług rolniczych. Posiada kombajn zbożowy i ziemniaczany.

  Blisko 100% produkcji kierowane jest na sprzedaż. Część zbóż wykorzystywana jest na skarmianie kur (50 sztuk). Asortyment produktów nieprzetworzonych, kierowanych na sprzedaż obejmuje niemal wszystkie wymienione uprawy. Gorczyca i wyka pozyskiwane na ziarno, wykorzystywane są następnie na siew międzyplonów.

  Plonowanie roślin w gospodarstwie można ocenić jako średnio-wysokie. Z uwagi na mniej korzystne warunki pogodowe w bieżącym roku rolnik ocenia, że tegoroczne zbiory są nieco niższe niż zwykle. Według oceny gospodarza lata suche i ciepłe są bardziej sprzyjające dla upraw zbóż, które plonują lepiej (np. około 50 dt/ha - orkisz).

  Odbiorcami produktów są:
  a) młyn PROBIO w Czechach;
  b) lokalne sklepy spożywcze;
  c) piekarnie;
  d) wytwórnia makaronów NIRO - producent bio-makaronów;
  e) przetwórnia szpinaku;
  f) 12 sklepów z żywnością ekologiczną na Śląsku.  Rolnik prowadzi sprzedaż fakturowaną i w mniejszej ilości bezpośrednią z gospodarstwa. W latach 2008-2010 rolnik współpracował z firmą Südzucker, w zakresie uprawy buraka cukrowego metodą ekologiczną. Bardzo aktywnie działa w zakresie poszukiwania nowych rynków zbytu. Jest członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego, PKE w Gliwicach, współpracuje z IWarz ze Skierniewic Na terenie gospodarstwa jest także pozyskiwany miód (zgodnie z przepisami nie stanowi ekologicznej produkcji).
  ROLNICTWO EKOLOGICZNE  Zobacz nasze fotografie
  Powiększenie


  WYKAZ WYDARZEŃ
  OODR Łosiów


  Czerwiec 2017
  Nd Po Wt Śr Cz Pt So
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
     Subskrypcja e-mail
  Chcesz otrzymywać najnowsze informacje? Podaj swój e-mail
  Jeżeli widzisz błąd, napisz
  Aktualizacja: 11-12-2015, 08:51:00
  Copyright © 2000-2016 OODR Łosiów
  Informacje telefoniczne: 77 412 53 80

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi     Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa     Agencja Nieruchomości Rolnych     Agencja Rynku Rolnego     Samorząd Województwa Opolskiego     Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego     Główny Inspektorat Weterynarii     Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa     Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  Statystyka: 12 miesięcy, dzisiaj: 15
  Użytkowników online: 0


  Zamknij