Niedziela, 28 maja 2017 r, 148 dzień roku

KALENDARIUMROLNICTWO EKOLOGICZNE Województwo opolskie

Rolnictwo ekologiczne w województwie opolskim

2013-01-14
Województwo opolskie należy do regionów o najmniejszej liczbie gospodarstw ekologicznych i najmniejszej powierzchni ekologicznych UR w stosunku do innych województw kraju.


Specyfika rolnictwa w województwie - intensywna produkcja, osiąganie wysokich wyników produkcyjnych oraz bardzo dobre i dobre warunki produkcyjne, określone Wskaźnikiem Waloryzacji Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej (81,5 pkt) - jest prawdopodobnie przyczyną niewielkiego zainteresowania produkcją w systemie ekologicznym.

Niemniej w województwie opolskim przybywa z roku na rok gospodarstw ekologicznych. Wśród nich znajdują się takie, których właściciele są głęboko przekonani o słuszności ochrony środowiska w toku produkcji rolniczej oraz, że spożywanie produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych jest korzystniejsze dla zdrowia.

Pozytywne jest, że w województwie opolskim znaczna liczba gospodarstw ekologicznych faktycznie wytwarza produkty do spożycia (na rynek, do spożycia przez rodzinę), że nie są to tylko gospodarstwa łąkarskie. Istotą rolnictwa ekologicznego powinno być bowiem to, że produkuje ono przede wszystkim żywność, która jest zdrowa, nieobciążona chemią rolną, a aby taka mogła być, musi być wytwarzana zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Sięgając wstecz, pierwsze gospodarstwa ekologiczne powstały w województwie opolskim w na przełomie lat 80-ych i 90-ych XX w. Przez ponad dekadę było ich tylko trzy. Wraz z pojawieniem się pierwszych dopłat liczba ich zaczęła wzrastać. Dodatkowa motywacja w postaci premii za ochronę środowiska sprzyja ciągle pojawianiu się nowych gospodarstw. I nawet ci producenci, którzy przestawiając swoje gospodarstwa na ekologiczne, początkowo nie wierzyli, że może to być dobry sposób na życie, ochronę środowiska i zdrowia, po latach prowadzenia gospodarstwa ekologicznego, przyznają, że był to dobry wybór.

Dane IJHAR-S oraz uzyskane z wybranych gospodarstw ekologicznych i będących w okresie przestawiania w województwie opolskim w roku 2012, pozwoliły na poniższe zestawienia:

Powierzchnia UR [ha] oraz liczba gospodarstw ekologicznych i będących w okresie przestawiania w województwie opolskim, za 2012 rok. (C- certyfikat, P – przestawianie)Plony wybranych, najczęściej uprawianych ziemiopłodów, 2012 rok

Zobacz
ROLNICTWO EKOLOGICZNE

  ° Konkursy


Zobacz nasze fotografie
Powiększenie


WYKAZ WYDARZEŃ
OODR Łosiów


Maj 2017
Nd Po Wt Śr Cz Pt So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     Subskrypcja e-mail
Chcesz otrzymywać najnowsze informacje? Podaj swój e-mail
Jeżeli widzisz błąd, napisz
Aktualizacja: 11-12-2015, 08:51:00
Copyright © 2000-2016 OODR Łosiów
Informacje telefoniczne: 77 412 53 80

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi     Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa     Agencja Nieruchomości Rolnych     Agencja Rynku Rolnego     Samorząd Województwa Opolskiego     Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego     Główny Inspektorat Weterynarii     Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa     Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Statystyka: 12 miesięcy, dzisiaj: 431
Użytkowników online: 10


Zamknij