Spotkanie Mikołajkowe 2017


Spotkanie Mikołajkowe w Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, to coroczna impreza  dla Klubów 4H z województwa opolskiego, gdzie współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Podczas spotkania zorganizowane było szkolenie z dobrostanu zwierząt i pod takim hasłem „Zwierzę nie jest rzeczą” został zorganizowany   konkurs plastyczny.  Konkurs był dwuetapowy. Pierwszym etapem było wykonanie  plakatu zgodny z zasadą „pięciu wolności” dobrostan zwierzęcia jest zapewniony, gdy spełnionych jest pięć następujących warunków;

 

Zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, ponieważ posiada stały dostęp do wody pitnej i odpowiedniego pokarmu.

 

  • Zwierzę jest wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego, ponieważ ma dostęp do bezpiecznego schronienia  i wygodnego miejsca odpoczynku.
  • Zwierzę jest wolne od bólu, urazów i chorób, dzięki odpowiedniej profilaktyce i/lub szybkiej diagnostyce i leczeniu.
  • Zwierzę jest w stanie wyrazić większość swoich normalnych zachowań, ponieważ posiada wystarczającą ilość miejsca, zapewnione odpowiednie wyposażenie i towarzystwo innych zwierząt swojego gatunku.
  • Dzięki odpowiednim warunkom mającym na celu zapobiegać psychicznemu cierpieniu, zwierzę nie odczuwa strachu lub niepokoju.

 

Drugim etapem było zdobienie bombek choinkowych różnymi technikami plastycznymi. Kolorowe, ozdobione bombki choinkowe cieszyły oko, a pomysłowość wykonania zachwyciła wszystkich. Wszystkie kluby zasługują na wielkie uznanie, a ich prace odzwierciedliły hasło konkursu „Zwierz nie jest rzeczą”, rozumiane i widziane oczami młodego człowieka.

 

Z pośród prac 10 klubów, które wzięły udział w konkursie („Urwipołcie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach, „Europek” ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie, „Koniczynki” z Wiejskiego Centrum Aktywizacji w Rudziczce, Eurogimnazjalista II” z Zespołu Szkół LO w Kietrzu, „Łosiowiacy” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Łosiowa, „Ucieszki” ze Szkoły Podstawowej w Uciechowicach, „Smyk” ze Świetlicy Wiejskiej z Rozmierzy, „Maciejowiczanki”  z ZSP w Maciejowicach, „Czterolistna Koniczyna” z Gimnazjum w Kościerzycach), komisja konkursowa zgodnie z regulaminem, wybrała te najpiękniejsze z pięknych i przyznała: I miejsce dla klubu4H „Eurogimnazjalista II” z Zespołu Szkół LO w Kietrzu, II miejsce dla klubu „Europek” ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie i III miejsce dla klubu „Koniczynki” z Wiejskiego Centrum Aktywizacji w Rudziczce oraz wyróżnienia dla klubów „Łosiowiacy” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Łosiowa i „Eurogimnazjalista I” z Gimnazjum w Kietrzu. Nagrody dla wszystkich klubów biorących udział w konkursie zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Opolskiego i wręczone przez Panią Katarzynę Kuras, Kierownika Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego. Kluby zostały uhonorowane dyplomami uznania wręczonymi przez Panią Teresę Barańską, Zastępcę Dyrektora. Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. W Święcie Mikołajkowy nie zabrakło oczywiście osoby Świętego Mikołaja, który dla wszystkich grzecznych klubowiczów przekazał słodkie upominki.

Całe spotkanie uświetniły swoimi występami artystycznymi  Klub 4H „Koniczynki” z Wiejskiego Centrum Aktywizacji w Rudziczce oraz Klub 4H „Czterolistna Koniczyna” z Gimnazjum w Kościerzycach, oraz gościnnie uczniowie III klasy ze Szkoły Podstawowej z Łosiowa pod opiekę Pani Teresy Gabruk. Śpiew kolęd wprowadził wszystkich w cudowny świąteczny nastrój.

 

Wszystkim Klubom 4H składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.