XVII edycja Turnieju „ Złota Kosa „ w  Piątkowicach


Młócić trzeba umieć …  – XVII edycja Turnieju „ Złota Kosa „ w  Piątkowicach

 

W Piątkowicach w powiecie Nyskim odbyła się 17 edycja Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi.  Jest to doroczna impreza regionalna organizowana przez gminę Łambinowice, sołectwo Piątkowice  oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach , która kultywuje obyczajowość wiejską i przypomina dawne techniki prac polowych. Turniej odbył się 15.07.2017 przy pięknej pogodzie.

Imprezę rozpoczął występ artystyczny Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Niwnica ,a następnie po przedstawieniu drużyn, rozpoczęto pierwszą konkurencję. Uczestnicy turnieju zmierzyli  się w czterech konkurencjach : żęcia sierpem, koszenia kosą, młócenia cepem i klepania kos.  W zawodach uczestniczyło 9 drużyn:  Jasienica koło Bielska, Przechód, Jasienica Dolna, Malerzowice Wielkie, Wierzbie, Sowin, Niwnica i  Piątkowice, a także Skałat z Ukrainy. Liczba uczestników drużyn wraz z reprezentacjami sołectw to ok. 100 osób.  W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli żniwiarze z sołectwa Wierzbie i zdobyli złotą kosę. Srebrna kosa trafiła do żniwiarzy z Ukrainy a brązowa do sołectwa Niwnica.   

Tegoroczną ,,Złotą Kosę” uświetniła również  ekspozycja  związana z obchodami XX-lecia Programu Odnowy Wsi Opolskiej. Drużyny miały za zadanie przygotowanie stoiska promocyjnego sołectwa ukazującego jego osiągnięcia w ramach Programu Odnowa Wsi.

 

 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego  oraz  Starostwa Powiatowego w Nysie,  nagrody ufundował także Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.  Patronat medialny należał do TVP Opole, Radia Opole, Nowin Nyskich, oraz Nowej Gazety.

 

                                                                                                                                             Małgorzata Węgrzyn

                                                                                                                                                   PZDR Nysa