Strona Główna / Korzystanie z usług doradczych

Korzystanie z usług doradczych

19 kwietnia 2023 62
REKLAMA

Korzystanie Z Usług Doradczych

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie jest Beneficjentem „poddziałania 2.1 Wsparcie korzystania z usług doradczych w ramach działania Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.”

Celem operacji jest zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonego zarządzania lasami.

Celem szczegółowym poprawianie wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwianie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowania na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej. 

Usługi świadczone w ramach programów doradczych są bezpłatne

Programy doradcze współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 – 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Informacje na temat projektu można uzyskać kontaktując się z Powiatowymi Zespołami Doradztwa Rolniczego OODR lub z Centralą Ośrodka w Łosiowie.

 

 

 

Korzystanie Z Usług Doradczych

  • Nabór I

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie realizuje trzyletnie programy doradcze dla 517 rolników z terenu wszystkich powiatów województwa opolskiego.

Programy usług doradczych realizowane są na dwóch podregionach:

  • Podregion opolski obejmuje powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, oleski, opolski, strzelecki.
  • Podregion nyski i obejmuje powiaty: brzeski, głubczycki, namysłowski, nyski, prudnicki.

Każdy Program składa się z trzech usług doradczych. Analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego oraz rachunkowość w gospodarstwie rolnym są usługami obligatoryjnymi w każdym gospodarstwie. Trzecia usługa jest dobierana do specyfiki i potrzeb gospodarstwa z pakietu następujących usług:

  • Modernizacja gospodarstwa rolnego lub restrukturyzacja małych gospodarstw.
  • Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów wzajemnej zgodności.
  • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, w tym pomoc w podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do RSK oraz pomoc w realizacji RSK.
  • Uczestnictwo w systemach jakości lub System rolnictwa ekologicznego, w tym pomoc w podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do rolnictwa ekologicznego (RE) oraz pomoc w realizacji RE.

Usługi świadczone w ramach programów doradczych są bezpłatne.

 

 

Korzystanie Z Usług Doradczych

  • Nabór II

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach działania podpisał 570 umów na realizację dwuletnich programów doradczych.

W skład bezpłatnego kompleksowego programu doradczego wchodzą usługi:

  1. Ograniczenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu
    – usługa realizowana jest obligatoryjnie w każdym gospodarstwie;
  2. Analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego
    – usługa realizowana w gospodarstwach, w których nie były świadczone usługi w Naborze I, czyli w gospodarstwach które po raz pierwszy przystąpiły do programu usług doradczych;
  3. Zazielenienie lub Uczestnictwo w systemach jakości
    – usługi są dobierane do specyfiki i potrzeb gospodarstwa z pakietu usług doradczych;

Korzystanie Z Usług Doradczych

  • Nabór III

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie realizuje dwuletnie programy doradcze dla 447 rolników z terenu województwa opolskiego.

Celem operacji są usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw.

Przewidywane wyniki operacji to „Poprawa wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwienie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowaniu na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej”.

Każdy program doradczy zawiera 3 usługi doradcze, z czego jedna z nich musi być usługą dwuletnią. Program doradczy zawiera obowiązkową usługę pn. „Analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa”, jedną z trzech poniższych obowiązkowych usług doradczych:

  • Racjonalne gospodarowanie wodą w gospodarstwie rolnym,
  • Integrowana ochrona roślin, w tym ocena zagrożenia agrofagami i pomoc rolnikom w podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania metod i zabiegów,
  • Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości,

oraz usługę oferowaną indywidualnie rolnikowi i wybieraną wspólnie z nim, spośród usług wymienionych w pkt od 5 do 17 lub 2 – 4 o ile usługa nie została uwzględniona w programie jako usługa obowiązkowa:

  1. Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości
  2. Integrowana ochrona roślin, w tym ocena zagrożenia agrofagami i pomoc rolnikom w podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania metod i zabiegów
  3. Racjonalne gospodarowanie wodą w gospodarstwie rolnym
  4. Gospodarowanie na obszarach Natura 2000
  5. Rachunkowość w gospodarstwie rolnym
  6. Doradztwo dla młodych rolników rozpoczynających działalność po raz pierwszy
  7. Doradztwo w zakresie rozpoczęcia działalności pozarolniczej
  8. Sprzedaż bezpośrednia i małe przetwórstwo w gospodarstwie
  9. Dostosowanie gospodarstwa rolnego do wymogów BHP
  10. Uczestnictwo w systemach jakości
  11. OZE, w tym pomoc doradcza rolnikom w działaniach Prosumenckich
  12. System rolnictwa ekologicznego, w tym pomoc w podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do działania „Rolnictwo ekologiczne” oraz pomoc w realizacji działania „Rolnictwo ekologiczne”
  13. Modernizacja gospodarstw rolnych
  14. Restrukturyzacja małych gospodarstw
  15. Zrównoważone gospodarowanie składnikami odżywczymi
  16. Zobowiązania środowiskowe i klimatyczne, w tym ochrona zasobów genetycznych zwierząt i roślin
Usługa doradcza współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

Korzystanie Z Usług Doradczych

  • Nabór IV

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego realizuje świadczenie usług doradczych dla rolników na obszarze województwa opolskiego. Będą one przeprowadzane w postaci kompleksowych programów doradczych odpowiadających na potrzeby gospodarstwa, przy czym kompleksowy program doradczy będzie obejmować co najmniej 2 usługi doradcze oraz będzie realizowany co najmniej przez 1 rok. Analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego jest integralną częścią świadczonych usług.

Tematy usług doradczych, które zostały określone do przeprowadzenia w ramach świadczonych kompleksowych programów doradczych w ramach I.14.2.1:
1) Ekoschematy – systemy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt,
2) System integrowanej produkcji roślin,
3) Biologiczne metody ochrony,
4) Rolnictwo ekologiczne,
5) Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości,
6) Doradztwo dla młodych rolników – beneficjentów interwencji I.11. PS WPR,
7) Rachunkowość w gospodarstwie rolnym, z wykorzystaniem narzędzia lERiGŻ,
8) Zarządzanie i planowanie w gospodarstwie rolnym,
9) Zadrzewienia i systemy rolno-leśne,
10) Zobowiązania środowiskowe i klimatyczne, w tym ochrona zasobów genetycznych zwierząt i roślin

Usługa doradcza współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
Data publikacji: 19 kwietnia 2023 Wyświetlenia: 2982

Wydarzenia tematyczne

Szkolenie Dopłaty bezpośrednie - warunkowość, ekoschematy 23 kwietnia 2024 ,
Pokaz Inne działania na rzecz ochrony środowiska 23 kwietnia 2024 ,

Podobne publikacje

Cykl szkoleń dla rolników PS WPR 2023-2027

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach interwencji 14.1 Doskonalenie zawodowe rolników objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 organizuje cykl szkoleń dla ostatecznych odbiorców na obszarze województwa opolskiego. Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów...

19 kwietnia 2024szczegóły
Zaproszenie na konferencję pszczelarską pn. „Innowacyjna gospodarka pasieczna drogą do sukcesu”

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na konferencję pn. „Innowacyjna gospodarka pasieczna drogą do sukcesu” w ramach realizacji operacji pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Miejsce realizacji operacji: sala...

17 kwietnia 2024szczegóły
Ekoschemat Dobrostan zwierząt – korzyści dla rolników należących do Systemu QMP

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jako administrator systemu QUALITY MEAT PROGRAM (QMP) informuje, iż od 12 marca br. zgodnie z rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi System QMP został włączony do dopłat za praktyki dobrostanowe dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości. By zyskać dodatkowe pieniądze wystarczy przystąpić do...

10 kwietnia 2024szczegóły
Opolska wystawa innowacji branży rolniczej

Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej” Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje konferencję, szkolenie oraz warsztaty w ramach realizacji operacji pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej”...

2 kwietnia 2024szczegóły
Bobry na terenach rolniczych – kłopotliwi sprzymierzeńcy

Bóbr europejski Castor fiber jest największym krajowym gryzoniem. Osiąga wagę od 18 do 29 kilogramów i długość ciała od 90 do 110 cm. Zamieszkuje siedliska wodno-lądowe, może osiedlać się na terenach leśnych czy bagnistych, ale coraz częściej można go też spotkać na terenach rolniczych, gdzie buduje tamy na rzekach,...

12 marca 2024szczegóły
Nowoczesna pasieka

Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Nowoczesna pasieka”. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, planuje konferencję, szkolenie oraz warsztaty w ramach realizacji operacji pn. „Nowoczesna pasieka” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW...

12 lutego 2024szczegóły
Skąd się wzięło OZE? Fotowoltaika – historia prawdziwa

Na samym wstępie wypadało by wytłumaczyć co oznacza skrót OZE? Jest to „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów” (Ustawa z 20 lutego...

7 lutego 2024szczegóły
Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach zawartego Konsorcjum, wraz z Liderem Konsorcjum Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Radomiu przystąpił do realizacji operacji w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem...

1 lutego 2024szczegóły
KOMUNIKAT

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. nowego brzmienia przepisu art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075), uwzględniając fakt, że do tego terminu system teleinformatyczny służący prowadzeniu dokumentacji leczenia zwierząt przez właścicieli...

5 stycznia 2024szczegóły
Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych

  W listopadzie 2023 roku zakończył się cykl „Demonstracji z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych” w gospodarstwie rolnym Pana Rafała Kolanusa w Kujakowicach Górnych w powiecie kluczborskim w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata...

1 grudnia 2023szczegóły
Działania na rzecz ochrony środowiska

W dniach 20-22 września 2023 roku odbyło się szkolenie z wyjazdem studyjnym pn. „Działania na rzecz ochrony środowiska” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2022-2023, w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Szkolenie umożliwiło rolnikom oraz przedstawicielom instytucji wspierających działalność rolników przyjrzenie...

27 września 2023szczegóły