Strona Główna / Ekologia / Odnawialne Źródła Energii / Magazyn energii przy instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Magazyn energii przy instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

5 czerwca 2023 64
REKLAMA

Mając na uwadze popularny już dziś system prosumencki – panele fotowoltaiczne oraz dodatkowe urządzenia takie jak pompy ciepła czy inteligentne liczniki, biorę pod lupę nowinkę jaką są magazyny energii elektrycznej. Zapytacie się – po co to mieć, czy jest to opłacalne? Na takie pytania chciałabym odpowiedzieć Wam wszystkim ciekawskim prosumentom oraz osobom, które stoją przed wyborem przejścia na własną produkcję energii elektrycznej przy zastosowaniu zjawiska fotowoltaiki dzięki modułom fotowoltaicznym.

Magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania energii. W kontekście OZE jest to urządzenie, które umożliwia przechowywanie prądu, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii przeważa nad jej zużyciem. Magazyny energii mogą być wielokrotnie użytkowane – ładowane prądem elektrycznym i rozładowywane. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te mają swoją maksymalną żywotność – zależy ona m.in. od budowy elektrod i składu elektrolitu służącego do przechowywania energii, a także od sposobu użytkowania.

Jak to działa? Działanie takiego magazynu jest dość proste. Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej przy opcji magazyn energii, należy mieć falownik hybrydowy. Falowniki, które nie są hybrydowe nie będą mogły być połączone z magazynem energii elektrycznej.

Magazyn energii elektrycznej przetrzymuje dla nas energię elektryczną, którą nie uda nam się spożytkować w czasie największej wydajności paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu nadwyżki niewykorzystanej energii będą mogły być spożytkowane przykładowo nocą lub przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, gdy słońce nie będzie w stanie zapewnić nam energii.

Schemat działania kształtuje się w następujący sposób: wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności trafia na bieżące zużycie w gospodarstwie domowym lub rolnym, jeżeli produkcja jest większa od zużycia, nadwyżka trafia do magazynu. Dzieje się tak aż do momentu pełnego naładowania urządzenia/magazynu. Jeżeli magazyn jest już całkowicie naładowany, nadwyżka produkcji z fotowoltaiki wysyłana jest do sieci. W momencie zaprzestania produkcji z paneli fotowoltaicznych, wykorzystujemy zasoby z magazynu energii. Natomiast gdy naładowany magazyn energii zaczyna się rozładowywać, zaspokajając zapotrzebowanie na energię domu lub gospodarstwa, nie musimy się o nic martwić, ponieważ w takiej sytuacji energia do naładowania magazynu będzie pobierana z sieci. Dzięki temu mamy zamknięty krąg zarządzania priorytetowego energią elektryczną.

Głównym celem magazynów energii jest to, że możemy niemal całkowicie zużyć wyprodukowaną przez nas energię elektryczną. Przekłada się to mocno na aspekt ekonomiczny, ponieważ nie musimy martwić się o zakup od dystrybutora energii w wyższej kwocie, gdy jest noc, czy gdy nie ma promieni słonecznych.

Dodatkowo w przypadku awarii sieci energetycznej dom jest zasilany z energii zgromadzonej w magazynie energii. Dzięki niemu mamy jeszcze większą niezależność energetyczną, brak przerw w dostawie prądu, maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej, ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej oraz nowoczesny i samowystarczalny dom.

Przed zakupem takowego magazynu warto zwrócić szczególna uwagę na: pojemność akumulatorów, moc instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowanie na energię, modułową konstrukcję, żywotność magazynu energii, gwarancję oraz moc przyłączeniową.

Jak to wygląda cenowo? Magazyny energii są dopiero wprowadzane do sprzedaży, jest to wstępny projekt wdrażający nowe możliwości. Ceny magazynów energii zaczynają się w granicach 25 000 zł. Wszystko zależy od parametrów oraz producentów. Jest wiele przedstawicieli, którzy dopasowują taki magazyn do potrzeb klienta, także cena oraz specyfikacja tego urządzenia różni się od siebie, ale wszystkie maja wspólne przeznaczenie – magazynować wyprodukowaną przez nas energię elektryczną.

 W dotacji „Mój prąd 5.0” jest już możliwość dofinansowania do magazynu energii. W przypadku nowych instalacji – zakup instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii i systemem zarządzania energią oraz magazyn energii dla istniejących już instalacji fotowoltaicznych.

Podsumowując, jest to mały krok w przyszłość w Polsce. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Japonii czy ostatnio we Włoszech sprzedaje się bardzo dużo magazynów energii. W krajach rozwiniętych energetycznie prawie nikt nie kupuje już fotowoltaiki bez magazynu energii. Przy większej świadomości w tematyce magazynów energii oraz jeszcze większych możliwościach dofinansowania, możemy śmiało stwierdzić, że pojawi się prawdziwy boom na magazyny energii, a co za tym idzie też na inne innowacyjne rozwiązania zasilane prądem.

Autor treści: Sandra Mączyńska


Źródła
 • https://columbusenergy.pl/dla-domu/magazyn-energii/
 • https://heatdecor.com/magazyny-energii-do-fotowoltaiki-ich-przyszlosc-w-polsce/
 • https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/magazyn-energii

 • Sandra Mączyńska Specjalista Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437138
  Data publikacji: 5 czerwca 2023 Wyświetlenia: 285

  Wydarzenia tematyczne

  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 17 lipca 2024 ul. Opolska 15 46-053
  Chrząstowice
  Szkolenie Ekoschemat – dobrostan zwierząt 18 lipca 2024 ul. Opolska 15 46-053
  Chrząstowice
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 24 lipca 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 25 lipca 2024 Pokrzywna 48 48-267
  Jarnołtówek
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 26 lipca 2024 Pl. Wolności 13 47-220
  Kędzierzyn Koźle
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 31 lipca 2024 ul. Łucznicza 1 48-200
  Prudnik
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 4 września 2024 ul. Kardynała Wyszyńskiego 23 49-300
  Brzeg
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 11 września 2024 Pl. Wolności 12a 46-100
  Namysłów
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 17 września 2024 Pl. Wolności 12a 46-100
  Namysłów
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 18 września 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 19 września 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 24 września 2024 ul. Kilińskiego 1 47-303
  Krapkowice
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 25 września 2024 ul. Opolska 15 46-053
  Chrząstowice
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 27 września 2024 ul. Łucznicza 1 48-200
  Prudnik

  Podobne publikacje

  Jesienne targi innowacji

  Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn.„Jesienne targi innowacji” Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, planuje stoiska informacyjno-promocyjne, szkolenie oraz pokaz w ramach realizacji operacji pn. „Jesienne targi innowacji” w ramach dwuletniego planu...

  21 czerwca 2024szczegóły
  Szkolenie dla rolników dot. antybiotykooporności – e-Learning

  Bezpłatne szkolenie dla rolników na platformie e-learningowej OODR  pn. „Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – szkolenie dla beneficjentów ekoschematu Dobrostan zwierząt” Zapraszamy na bezpłatne szkolenie wszystkich rolników realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt, którzy zgodnie z ustawą o PS WPR 2023-2027 zobowiązani są do jednorazowego odbycia szkolenia z...

  21 czerwca 2024szczegóły
  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów rozstrzygnięta

  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów finał regionalny w województwie opolskim już za nami. W dniu 02.06.2024 r. w Mosznej w pięknej scenerii Zamku odbył się konkurs z rekordową liczbą zgłoszeń. Laureaci tegorocznej edycji konkursu w kategorii produkt: I. W kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego Podkategoria:...

  6 czerwca 2024szczegóły
  Wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym”

  W dniach 25-26.04.2024r. odbył się wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wzięło w nim udział 40 osób, w tym partnerzy LPW:...

  30 kwietnia 2024szczegóły
  Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej

  Realizacja Planu Operacyjnego KSOW 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej”  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje szkolenie połączone z warsztatami polowymi pn. „Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w...

  24 kwietnia 2024szczegóły
  Cykl szkoleń dla rolników PS WPR 2023-2027

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach interwencji 14.1 Doskonalenie zawodowe rolników objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 organizuje cykl szkoleń dla ostatecznych odbiorców na obszarze województwa opolskiego. Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów...

  19 kwietnia 2024szczegóły
  Zaproszenie na konferencję pszczelarską pn. „Innowacyjna gospodarka pasieczna drogą do sukcesu”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na konferencję pn. „Innowacyjna gospodarka pasieczna drogą do sukcesu” w ramach realizacji operacji pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Miejsce realizacji operacji: sala...

  17 kwietnia 2024szczegóły
  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

  Zapraszamy do udziału w XXIII-tej edycji konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ogólnopolski Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” jest przedsięwzięciem, którego celem jest identyfikacja i promocja tradycyjnej, regionalnej żywności oraz upowszechnianie wiedzy na temat żywności wysokiej jakości. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego...

  15 kwietnia 2024szczegóły
  Opolska wystawa innowacji branży rolniczej

  Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej” Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje konferencję, szkolenie oraz warsztaty w ramach realizacji operacji pn. „Opolska wystawa innowacji branży rolniczej”...

  2 kwietnia 2024szczegóły
  Bobry na terenach rolniczych – kłopotliwi sprzymierzeńcy

  Bóbr europejski Castor fiber jest największym krajowym gryzoniem. Osiąga wagę od 18 do 29 kilogramów i długość ciała od 90 do 110 cm. Zamieszkuje siedliska wodno-lądowe, może osiedlać się na terenach leśnych czy bagnistych, ale coraz częściej można go też spotkać na terenach rolniczych, gdzie buduje tamy na rzekach,...

  12 marca 2024szczegóły
  Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do udziału w demonstracjach w zakresie rolnictwa ekologicznego – III etap. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach zawartego Konsorcjum, wraz z Liderem Konsorcjum Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, przystąpił do realizacji operacji w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie...

  19 lutego 2024szczegóły
  Nowoczesna pasieka

  Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Nowoczesna pasieka”. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, planuje konferencję, szkolenie oraz warsztaty w ramach realizacji operacji pn. „Nowoczesna pasieka” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW...

  12 lutego 2024szczegóły