Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Cele SIR

Cele SIR

12 stycznia 2022 81
REKLAMA

Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR)

 I. Cel główny SIR

Wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

II. Cele szczegółowe SIR

  1. Ułatwianie tworzenia oraz funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego oraz pozostałymi podmiotami wspierającymi wdrażanie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  2. Ułatwianie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  3. Pomoc w tworzeniu grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz pomoc w opracowaniu projektów przez grupy operacyjne
    i partnerstwa na rzecz innowacji.

III. Zadania SIR

L.p. Zadania Szczegółowy sposób realizacji
1. Identyfikowanie partnerów do współpracy w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych Opracowanie i uruchomienie, poprzez stronę internetową, systemu rejestracji potencjalnych partnerów SIR.
Wyszukiwanie instytucji, przedsiębiorców, grup producentów, klastrów, LGD, NGO, itp. zajmujących się rolnictwem, leśnictwem, gospodarką żywnościową
i rozwojem obszarów wiejskich (np. wśród partnerów KSOW oraz WODR), kontakty bezpośrednie, spotkania, szkolenia, konferencje, itp.
Nawiązywanie współpracy z uczelniami wyższymi oraz instytucjami badawczymi zajmującymi się tematyką związaną z rolnictwem, leśnictwem, gospodarką żywnościową i rozwojem obszarów wiejskich (kontakty bezpośrednie, spotkania, szkolenia, konferencje, itp.).
Określenie stopnia zainteresowania współpracą w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych, podejmowanych działań w zakresie innowacji, obszaru zainteresowania współpracą we wdrażaniu innowacji wśród ww. podmiotów.
2. Rozpowszechnianie informacji i wiedzy na temat sposobu współpracy w projektach naukowo-badawczych Utworzenie oraz aktualizacja bazy danych zawierającej informację nt. prowadzonych przez partnerów SIR prac badawczych oraz dobrych praktyk
w zakresie innowacji (baza dostępna poprzez stronę internetową SIR).
Utworzenie na stronie internetowej SIR narzędzia ułatwiającego wyszukiwanie pomysłów/projektów dotyczących konkretnej dziedziny oraz łączenie potencjalnych partnerów.
Przekazywanie informacji nt. prowadzonych projektów naukowo-badawczych oraz możliwości współpracy na spotkaniach, szkoleniach, konferencjach, itp., a także umieszczanie informacji w publikacjach, ulotkach, newsletterze.
3. Opracowanie metodyki tworzenia i identyfikowania projektów współpracy i prowadzenie bazy projektów Opracowanie regulaminu tworzenia pracy Grup zadaniowych i operacyjnych.
Opracowanie poradnika metodycznego dla brokerów i doradców.
Prowadzenie bazy danych i bazy projektów poświęconych Grupom zadaniowym i operacyjnym.
Przeprowadzenie spotkań/szkoleń/warsztatów dla brokerów i pracowników SIR.
4. Współpraca z krajowymi jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami i organizacjami na rzecz innowacji oraz Europejską Siecią na rzecz Innowacji Nawiązanie kontaktu z przedstawicielami podmiotów działających na rzecz innowacji na poziomie międzynarodowym oraz zawarcie stosowych porozumień o współpracy w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Umożliwianie nawiązywania kontaktów pomiędzy pracownikami naukowymi
a praktykami sektora rolno-spożywczego
Udział przedstawicieli SIR w międzynarodowych spotkaniach dotyczących EPI, wymiana wiedzy i doświadczeń  z przedstawicielami innych krajów.
5. Prowadzenie  działań informacyjno-aktywizujących i inicjowanie współdziałania m.in. wśród rolników, przedsiębiorców, jednostek naukowo-badawczych, doradców, itp. Organizacja spotkań, szkoleń, konferencji na szczeblu wojewódzkim
i krajowym mających na celu przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej koncepcji funkcjonowania SIR oraz możliwości finansowania innowacyjnych  rozwiązań
Utworzenie narzędzia na stronie internetowej SIR umożliwiającego zarówno komunikację pomiędzy poszczególnymi partnerami SIR, jak i aktywne poszukiwanie partnerów.
Udział przedstawiciela SIR w Grupie Tematycznej ds. Innowacji w Rolnictwie przy Grupie Roboczej KSOW na poziomie krajowym.
Powołanie Grup zadaniowych oraz uczestnictwo w pracach Grupy przedstawiciela SIR/CDR/WODR.
6. Doradztwo i pomoc w tworzeniu            i organizacji Grup operacyjnych na rzecz innowacji Identyfikacja potencjalnych partnerów w obszarze działania brokera.
Stałe monitorowanie baz danych zawierających m.in. dobre praktyki
w zakresie innowacji w rolnictwie, projekty naukowo-badawcze.
Aktywne łączenie ze sobą partnerów z różnych środowisk.
Pomoc w tworzeniu i organizacji Grup operacyjnych oraz zapewnienie dobrej komunikacji pomiędzy wszystkimi partnerami.
7. Doradztwo i pomoc w opracowaniu projektów przez Grupy operacyjne  i partnerstwa na rzecz innowacji Inicjowanie powstawania Grup operacyjnych oraz pomoc pod względem formalno-prawnym.
Pomoc doradcza w przygotowaniu projektu planu operacyjnego dla Grupy oraz planu biznesowego operacji.
Stałe monitorowanie pracy Grupy operacyjnej.
8. Upowszechnianie wiedzy nt. innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolno-spożywczym i na obszarach wiejskich, dobrych praktyk oraz efektów prac Grup operacyjnych Organizacja konferencji, spotkań, szkoleń, itp. mających na celu przekazanie wiedzy oraz informacji nt. innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich, dobrych praktyk i efektów pracy Grup operacyjnych.

 

Utworzenie Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji (EPI) stanowi istotny krok w kierunku transferu nauki do praktyki, jak
i praktyki do nauki. Wdrażanie EPI ma także na celu stworzenie elastycznego  i otwartego systemu dla tworzenia różnorodnych grup operacyjnych, których główną cechą jest innowacyjne podejście do stworzenia innowacyjnych rozwiązań na rzecz ogólnorozumianego rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach prowadzenia i obsługi Sieci w Centrum Doradztwa Rolniczego zostanie wyodrębniona komórka organizacyjna ds. innowacji w rolnictwie (dział) oraz jej odpowiedniki  na poziomie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (WODR). Istotną rolę w tworzeniu Sieci będzie pełnić „broker” usytuowany zarówno w Centrum Doradztwa Rolniczego, jak i  WORD. Rolą brokera będzie identyfikacja partnerów Sieci, którzy mogą/chcą działać na rzecz innowacji w obszarze rolnictwa, leśnictwa, produkcji żywności oraz na obszarach wiejskich.

Innowacja na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich  jest horyzontalnym priorytetem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 [Źródło: CDR Brwinów].

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

Cele Sir

 

 

 


Ewa Semeniuk Główny Specjalista Dział SIR 774437145
Data publikacji: 12 stycznia 2022 Wyświetlenia: 2784