Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / SIR / Warsztaty polowe – innowacje w produkcji roślinnej drogą do sukcesu

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Warsztaty polowe – innowacje w produkcji roślinnej drogą do sukcesu

19 czerwca 2023 39
REKLAMA

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zorganizował szkolenie połączone z warsztatami polowymi w ramach realizacji operacji pn. „Warsztaty polowe – innowacje w produkcji roślinnej drogą do sukcesu” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników oraz mając na uwadze wyzwania, jakie stawia przed producentami rolnymi Europejski Zielony Ład, promujemy innowacyjne praktyki w gospodarstwach rolnych, służące ochronie środowiska naturalnego, jak również zdrowia roślin i ludzi, poprzez ograniczenie zużycia środków ochrony roślin i nawozów mineralnych.

13 czerwca 2023 roku na polu doświadczalnym Ośrodka odbyło się szkolenie połączone z warsztatami polowymi w ramach realizacji operacji pn. „Warsztaty polowe – innowacje w produkcji roślinnej drogą do sukcesu”. Było to polowe spotkanie producentów rolnych, doradców rolniczych, ekspertów naukowych oraz przedstawicieli firm nasiennych, nawozowych, chemicznych i innych z sektora rolniczego. Podczas szkolenia zwiedziliśmy pole doświadczalne Ośrodka, gdzie prowadzonych jest 1200 poletek doświadczeń i demonstracji. Na ponad 20 hektarowym areale upraw prezentowano doświadczenia w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w uprawach ozimych: rzepaku, jęczmieniu, pszenicy, życie, pszenżycie i uprawach jarych: pszenicy, jęczmieniu, owsie, soi; kolekcje odmian: rzepaku ozimego, jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, kukurydzy; doświadczenia nawozowe, demonstracje z wykorzystaniem do ochrony roślin preparatów z różnych grup chemicznych lub opartych na biokomponentach. Na stoiskach wystawowych można było zasięgnąć informacji o nowościach w branży rolniczej – w tematyce odmian, nowościach stosowanych w uprawie poszczególnych gatunków, jak również w mechanizacji. W zakresie rolnictwa precyzyjnego można był zobaczyć symulator nawigacji, skaner glebowy, pokaz pracy drona w walce z omacnicą prosowianką za pomocą kruszynka.

Uczestnicy warsztatów otrzymali publikacje Ośrodka tj. Przewodnik po polu doświadczalnym OODR 2023 oraz Wyniki doświadczeń polowych 2022, zawierające szczegółowe informacje o technologii prowadzonych doświadczeń i demonstracji.

Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Kamila Niedzielska Kierownik Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa 774437128
Data publikacji: 19 czerwca 2023 Wyświetlenia: 330