Strona Główna / Ekologia / Odnawialne Źródła Energii / Instalacja fotowoltaiczna off-grid – o co tu chodzi?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid – o co tu chodzi?

9 stycznia 2024 19
REKLAMA

Temat fotowoltaiki jest już powszechnie znany, patrząc na połacie dachowe, pola czy duże budynki inwentarskie, możemy dostrzec mieniące się w słońcu panele fotowoltaiczne. Dynamika rozwoju i coraz nowsze możliwości tworzenia tego typu instalacji, pchnęły nas do patrzenia na temat fotowoltaiki w sposób innowacyjny – rozszerzony.

Tradycyjny schemat instalacji fotowoltaicznej wygląda tak, że stawia się panele fotowoltaiczne, okablowanie, falownik (inwertera) oraz opcjonalnie magazyn energii. Taką instalację wpina się do sieci i dzięki temu mamy zamknięty krąg korzystania z niej. Podstawową zasadą działania paneli fotowoltaicznych jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Do ogniwa dociera światło, które w swojej najmniejszej skali składa się z fotonów. Krzem w ogniwie pochłania foton i wybija elektron z jego pozycji, w ten sposób zmuszając go do ruchu. Ruch elektronów to przepływ prądu elektrycznego. Taki prąd przetwarzany jest przez falownik na prąd naprzemienny który występuje w naszych gniazdkach. Prąd zużywamy w gospodarstwie domowym a nadmiar magazynujemy (jeśli posiadamy magazyn). Resztę odsprzedajemy do sieci wg zasad rozliczania – net billingu. Gdy braknie słońca lub wyczerpiemy magazyn energii możemy skorzystać z zakupu energii od dystrybutora. Tak wygląda klasyczny przykład funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej tzw. on-grid.

A co by było gdybyśmy chcieli być niezależni od dystrybutora albo nie chcielibyśmy kupować energii oraz płacić dodatkowych pieniądze za jego usługi? Jeśli byśmy chcieli zasilać dom tylko zieloną energią? Czy jest to możliwe? Tak! Na przeciw takim zamysłom przychodzi model instalacji fotowoltaicznej nie przyłączonej do sieci. Nazywa się ona instalacją off-grid.

Jaka jest różnica pomiędzy instalacją standardową jaką znamy a off-grid? Jest to przede wszystkim zasilanie urządzeń elektrycznych bezpośrednio przez panele fotowoltaiczne oraz nie wpinanie się do sieci. Skutkuje to całkowitą niezależnością od sieci. Sama instalacja jest podobna do instalacji tradycyjnej, którą wpina się do sieci. Tutaj bardzo ważny jest falownik – model tzw. wyspowy a nie model sieciowy. Inwerter off-grid (wyspowy) nie nawiązuje połączenia z siecią, nie oddaje do niej nadwyżek energii. Ma możliwość ładowania akumulatorów. Inwerter solarny tego typu często dostosowuje napięcie do potrzeb podłączonych urządzeń i baterii. Co do samej instalacji jest podobna do tej, którą łączy się z siecią. Zawiera elementy montażowe, kable i magazyn energii – ładowany gdy pogoda sprzyja a rozładowany w pochmurne dni oraz nocą. Taki magazyn co do zasady ma swoją żywotność.

Dla kogo takie rozwiązanie? Szczególnie dla osób, do których nie dociera taka instalacja, dla miejsc gdzie często zdarzają się awarie sieci, do domków letniskowych, działek czy letnich rezydencji.

Koszty – rzecz istotna. Cena instalacji zależy od wielu czynników między innymi od mocy jaką potrzebujemy. Najdroższym elementem całej instalacji jest magazyn energii, lecz bez niego taka instalacja nie ma sensu i jest nieopłacalna. Przy chęci założenia takiej instalacji nie możemy również liczyć na żadną dotację – co za tym idzie całość musimy sfinansować z własnych środków. Jeśli chcemy rozpocząć zabawę z off-grid’em możemy na początek zasilać w ten sposób pojedyncze urządzenia np. lodówkę czy grzałkę w bojlerze wody, a z czasem przejść na całkowitą niezależność.

Jak we wszystkim i tu również pojawiają się wady oraz zalety.

Zaletą niewątpliwie jest fakt, że osoby które decydują się na zakup instalacji off-grid mogą cieszyć się z pełnej niezależności energetycznej. Pozwala to ze spokojem patrzeć na wzrost cen energii elektrycznej. Prosument posiadający instalację off-grid nie musi również martwić się awariami sieci elektroenergetycznej. Nawet w przypadku blackout’u dotykającego setki tysięcy odbiorców, właściciel elektrowni fotowoltaicznej może dalej cieszyć się dotychczasowym komfortem życia. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać blisko natury i korzystać z „zielonej”, bez-emisyjnej energii elektrycznej, gdyż mają możliwość wykorzystania w całości naprodukowanej przez siebie energii oraz korzystania z prądu stałego bez jego konwersji przez inwerter na prąd zmienny.

Gdy są zalety to znajdą się też wady. Jest to konieczność magazynowania energii w akumulatorach na okres obniżonej produkcji, co wiąże się z zakupem drogich baterii oraz obowiązkiem ich systematycznego ładowania. Koszt montażu systemu off-grid jest o około 50% wyższy od systemu on-grid. Dodatkowym kosztem jest konieczność cyklicznej wymiany akumulatorów, gdyż nawet najlepszy magazyn energii ulega zużyciu.

A co z przepisami? Z uwagi na fakt, że jest to elektrownia działająca wyłącznie w zakresie domowej sieci elektrycznej, nie ma ona wpływu na system energetyczny. Dlatego niezgłoszenie jej do OSD (operator systemu dystrybucyjnego) jest całkowicie zgodne z prawem.

Podsumowując, dla wszystkich odbiorców ważne jest aby mieli wybór, by mogli decydować czy chcą być niezależni od sieci, czerpać zieloną energię i czy mają wystarczające fundusze by zbudować instalację off-grid. Jest wielu zwolenników jak i przeciwników tej metody instalacji fotowoltaicznej, ale cel jest jeden – kształtowanie świadomości ludzi w tematyce możliwości korzystania z tego co natura nam daje, pogłębianie wiedzy oraz innowacyjne podejście do tematyki wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Polska ma ogromny potencjał energetyczny, czyż nie warto go wykorzystać?


Źródła
 • https://solfinity.pl/pl/
 • https://flexipowergroup.pl/
 • https://kratki.com/pl/

 • Sandra Mączyńska Specjalista Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437138
  Data publikacji: 9 stycznia 2024 Wyświetlenia: 158

  Wydarzenia tematyczne

  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 19 czerwca 2024 ul. J. Słowackiego 3 48-100
  Głubczyce
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 20 czerwca 2024 ul. J. Słowackiego 3 48-100
  Głubczyce
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 25 czerwca 2024 ul. J. Słowackiego 3 48-100
  Głubczyce
  Szkolenie Ekoschemat – dobrostan zwierząt 27 czerwca 2024 ul. Łucznicza 1 48-200
  Prudnik
  Szkolenie Współpraca rolników 2 lipca 2024 ul. Kilińskiego 1 47-303
  Krapkowice
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 3 lipca 2024 ul. Kilińskiego 1 47-303
  Krapkowice
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 4 lipca 2024 Pl. Wolności 13 47-220
  Kędzierzyn-Koźle
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 5 lipca 2024 Pl. Wolności 13 47-220
  Kędzierzyn Koźle
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 8 lipca 2024 ul. Jordanowska 2 47-100
  Strzelce Opolskie
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 9 lipca 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 10 lipca 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 11 lipca 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 17 lipca 2024 ul. Opolska 15 46-053
  Chrząstowice
  Szkolenie Ekoschemat – dobrostan zwierząt 18 lipca 2024 ul. Opolska 15 46-053
  Chrząstowice
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 24 lipca 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 25 lipca 2024 Pokrzywna 48 48-267
  Jarnołtówek
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 26 lipca 2024 Pl. Wolności 13 47-220
  Kędzierzyn Koźle
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 31 lipca 2024 ul. Łucznicza 1 48-200
  Prudnik
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 4 września 2024 ul. Kardynała Wyszyńskiego 23 49-300
  Brzeg
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 11 września 2024 Pl. Wolności 12a 46-100
  Namysłów
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 17 września 2024 Pl. Wolności 12a 46-100
  Namysłów
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 18 września 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Ekoschematy – wymogi i płatności 19 września 2024 ul. Witosa 35 46-211
  Kujakowice Górne
  Szkolenie Normy i wymogi warunkowości 24 września 2024 ul. Kilińskiego 1 47-303
  Krapkowice

  Podobne publikacje

  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów rozstrzygnięta

  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów finał regionalny w województwie opolskim już za nami. W dniu 02.06.2024 r. w Mosznej w pięknej scenerii Zamku odbył się konkurs z rekordową liczbą zgłoszeń. Laureaci tegorocznej edycji konkursu w kategorii produkt: I. W kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego Podkategoria:...

  6 czerwca 2024szczegóły
  Wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym”

  W dniach 25-26.04.2023r. odbył się wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wzięło w nim udział 40 osób, w tym partnerzy LPW:...

  30 kwietnia 2024szczegóły
  Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej

  Realizacja Planu Operacyjnego KSOW 2024-2025 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej”  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje szkolenie połączone z warsztatami polowymi pn. „Warsztaty polowe – innowacyjne rozwiązania w...

  24 kwietnia 2024szczegóły
  Cykl szkoleń dla rolników PS WPR 2023-2027

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach interwencji 14.1 Doskonalenie zawodowe rolników objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 organizuje cykl szkoleń dla ostatecznych odbiorców na obszarze województwa opolskiego. Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów...

  19 kwietnia 2024szczegóły
  XXIII edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

  Zapraszamy do udziału w XXIII-tej edycji konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ogólnopolski Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” jest przedsięwzięciem, którego celem jest identyfikacja i promocja tradycyjnej, regionalnej żywności oraz upowszechnianie wiedzy na temat żywności wysokiej jakości. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego...

  15 kwietnia 2024szczegóły
  Ekoschemat Dobrostan zwierząt – korzyści dla rolników należących do Systemu QMP

  Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jako administrator systemu QUALITY MEAT PROGRAM (QMP) informuje, iż od 12 marca br. zgodnie z rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi System QMP został włączony do dopłat za praktyki dobrostanowe dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości. By zyskać dodatkowe pieniądze wystarczy przystąpić do...

  10 kwietnia 2024szczegóły
  Bobry na terenach rolniczych – kłopotliwi sprzymierzeńcy

  Bóbr europejski Castor fiber jest największym krajowym gryzoniem. Osiąga wagę od 18 do 29 kilogramów i długość ciała od 90 do 110 cm. Zamieszkuje siedliska wodno-lądowe, może osiedlać się na terenach leśnych czy bagnistych, ale coraz częściej można go też spotkać na terenach rolniczych, gdzie buduje tamy na rzekach,...

  12 marca 2024szczegóły
  Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do udziału w demonstracjach w zakresie rolnictwa ekologicznego – III etap. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Łosiowie w ramach zawartego Konsorcjum, wraz z Liderem Konsorcjum Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, przystąpił do realizacji operacji w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie...

  19 lutego 2024szczegóły
  Skąd się wzięło OZE? Fotowoltaika – historia prawdziwa

  Na samym wstępie wypadało by wytłumaczyć co oznacza skrót OZE? Jest to „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów” (Ustawa z 20 lutego...

  7 lutego 2024szczegóły
  Instalacja fotowoltaiczna off-grid – o co tu chodzi?

  Temat fotowoltaiki jest już powszechnie znany, patrząc na połacie dachowe, pola czy duże budynki inwentarskie, możemy dostrzec mieniące się w słońcu panele fotowoltaiczne. Dynamika rozwoju i coraz nowsze możliwości tworzenia tego typu instalacji, pchnęły nas do patrzenia na temat fotowoltaiki w sposób innowacyjny – rozszerzony. Tradycyjny schemat instalacji fotowoltaicznej...

  9 stycznia 2024szczegóły
  KOMUNIKAT

  W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. nowego brzmienia przepisu art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075), uwzględniając fakt, że do tego terminu system teleinformatyczny służący prowadzeniu dokumentacji leczenia zwierząt przez właścicieli...

  5 stycznia 2024szczegóły
  Współczesne rozwiązania dla gospodarowania wodą w rolnictwie

  Woda stanowi niezwykle istotny czynnik determinujący życie na obszarach wiejskich. Jej dostępność i efektywne gospodarowanie nią mają kluczowe znaczenie dla rolnictwa, ekosystemów oraz codziennego funkcjonowania społeczności wiejskich. Znając centralną rolę wody dla zrównoważonego rozwoju, coraz większą uwagę poświęca się poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą optymalizować jej wykorzystanie. O tym,...

  7 grudnia 2023szczegóły