Warning: Undefined variable $post_id in /home/oodrtek/main/wp-content/themes/oodr/functions.php on line 454

Warning: Undefined variable $post_id in /home/oodrtek/main/wp-content/themes/oodr/functions.php on line 483

Warning: Undefined variable $post_id in /home/oodrtek/main/wp-content/themes/oodr/functions.php on line 539
MOJA WODA 2023 – zapowiedź kolejnej edycji programu - OODR Łosiów

Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Ekologia / Lokalne Partnerstwa ds. Wody / MOJA WODA 2023 – zapowiedź kolejnej edycji programu

MOJA WODA 2023 – zapowiedź kolejnej edycji programu

21 czerwca 2023 21
REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza ogłosić kolejny nabór do programu MOJA WODA, wspierającego przydomową retencję. Uruchomienie programu zapowiadane jest na czwarty kwartał 2023r. NFOŚiGW zapewnia, że nie są planowane większe korekty w zasadach programu.

W dotychczasowych naborach właściciele domów jednorodzinnych mogli wnioskować  o dotację do pięciu tysięcy złotych (nie więcej niż 80 procent kosztów kwalifikowanych) na zakup, montaż, budowę, uruchomienie, instalacji:

– do zebrania wód opadowych (w tym roztopowych) z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania);

 – do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) w zbiornikach (np. zbiorniki podziemne, zbiorniki nadziemne, „oczka wodne”),

– do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, ogrody deszczowe – bez kosztów nasadzeń);

– do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) na dachach – zielone dachy (warstwa drenażowa), bez kosztów nasadzeń;

– do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych (w tym roztopowych) (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej).

Jako wydatki kwalifikowane należało przyjąć wydatki na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania/wykorzystania wód opadowych (w tym roztopowych) oraz koszty adaptacji elementów istniejących, które zostaną wykorzystane w instalacji.

Warunkiem przyznania dotacji była minimalna pojemność zbiornika lub zbiorników, określona na 2 m3. Minimalna kwalifikowana kwota wynosiła dwa tysiące złotych.  Dotacji nie można było wykorzystać na prowadzenie działalności rolniczej czy gospodarczej i jest niemal pewne, że tak będzie również w roku 2023. Tak więc rolnik nie może używać zretencjonowanej wody do nawadniania pól, może ją natomiast wykorzystać do podlewania przydomowego ogrodu.

Dotychczasowe edycje programu cieszyły się dużą popularnością. Wnioski składano w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu beneficjenta) oraz w wersji papierowej. Najprawdopodobniej, tak jak podczas poprzednich naborów, zainteresowanie beneficjentów będzie duże, warto więc wcześniej pomyśleć na dofinansowanie jakiej inwestycji złożyć wniosek.


Anna Kruszyńska Specjalista Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437133
Data publikacji: 21 czerwca 2023 Wyświetlenia: 239

Wydarzenia tematyczne

Podobne publikacje