Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Agroinfo / Działanie 10: Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne kampania 2022

Działanie 10: Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne kampania 2022

21 marca 2022 36
REKLAMA

Zmiany w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym w 2022 roku

Najważniejsze ze zmian w programie „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”, które obowiązują od 15 marca 2022 roku dotyczą wprowadzenia dwóch nowych pakietów:

  • Pakiet 8 – Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk – zobowiązanie to będzie realizowane przez okres jednego roku. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk to prowadzenie zrównoważonej gospodarki na trwałych użytkach zielonych. Zobowiązanie to będzie realizowanie na trwałych użytkach zielonych położonych poza obszarami Natura 2000. Wsparcie w ramach tego pakietu rolnicy otrzymają w przypadku posiadania co najmniej 1 sztuki zwierzęcia, z gatunku: bydło domowe, bawoły domowe, kozy, owce lub konie. W ramach tego pakietu obowiązują podobne zasady jak w przypadku pozostałych pakietów działania. Stawka płatności: 838 zł/ha.
  • Pakiet 9 – Retencjonowanie wody – zobowiązanie to będzie realizowane przez jeden rok. Pakiet realizowany będzie na powierzchni, na której jednocześnie jest realizowane zobowiązanie w ramach wybranych wariantów Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000, wybranych wariantów Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 lub Pakietu 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk (z wyłączeniem wariantu 4.3/5.3). Płatność będzie przyznawana do trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych, które w danym roku zostały zalane lub podtopione, w rozumieniu jako stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80%, przez co najmniej 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września.

W ramach zobowiązania w tym pakiecie, beneficjent nie będzie zobowiązany do posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej, nieprzekształcania występujących w gospodarstwie rolnym trwałych użytków zielonych, zachowania elementów krajobrazu stanowiących ostoje przyrody i prowadzenia rejestru działalności rolnośrodowiskowej. Ze względu na to, że rolnik lub zarządca ubiegający się o przyznanie płatności w ramach Pakietu 9 nie będzie wiedział, w którym miejscu i na jakiej powierzchni jego gruntów wystąpi zalanie lub podtopienie, we wniosku będzie zaznaczał jedynie pole (check-box), co będzie stanowiło deklarację ubiegania się o przyznanie płatności w danym roku.

Stawka płatności: 260 zł/ha.

Kolejna zmiana dotyczy umożliwienia podejmowania zobowiązań w ramach wariantów:

  • 8.- 4.11. na całym obszarze Natura 2000., w ramach Pakietu 4 – Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000. Wcześniej warianty te można było realizować tylko na działkach należących do wyznaczonych obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO). Zgodnie z nowymi przepisami realizacja wariantów 4.8.-4.11. będzie możliwa na całym obszarze Natura 2020.

Następna zmiana dotyczy Pakietu 7Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie. Rozszerzeniu uległa lista ras owiec i kóz o dodatkowo dwie rasy owiec: polska owca górska i białogłowa owca mięsna oraz dwie rasy restytuowanych, reliktowych kóz: koza kazimierzowska i koza sandomierska. W przypadku owiec wymagana ilość matek tych ras powinna wynosić minimum 15 sztuk. Natomiast w odniesieniu do kóz ich liczba powinna wynosić minimum 3 sztuki.

W ramach wprowadzonych zmian dopuszczono również możliwość wykonania mulczowania w ramach Pakietu 1Rolnictwo zrównoważone, a także Pakietu 2Ochrona wód i gleb. W przypadku tych pakietów ww. przepis został wprowadzony, ze względu na postępujące zmiany klimatu i wydłużenie okresu wegetacyjnego.


Renata Huk Główny Doradca Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437137
Data publikacji: 21 marca 2022 Wyświetlenia: 1019