Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Agrotechnika / Produkcja Roślinna / Fumiganty: sprzedaż – zakup – stosowanie

Fumiganty: sprzedaż – zakup – stosowanie

17 grudnia 2024 2
REKLAMA

Jednym z najważniejszych wyzwań rolnictwa jest zapewnienie zdrowych i obfitych plonów. W tym kontekście środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę, pomagając w walce ze szkodnikami, chorobami i innymi zagrożeniami. Produkty muszą być używane z najwyższą ostrożnością, zwłaszcza gdy mówimy o środkach ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji. Przestrzeganie przepisów prawnych jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników i ochronić środowisko.

Obowiązujące przepisy

Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych winny być wprowadzane do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa określonymi w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2024 roku, poz. 630). Aktualnie zgodnie z art. 28 i art. 41 ww. ustawy, nabywanie oraz wykonywanie zabiegów z zastosowaniem tych środków ograniczone jest wyłącznie do użytkowników profesjonalnych, tj. osób, które ukończyły odpowiednie szkolenie.

Specyficzne wymagania

Środki ochrony roślin, zawierające substancję czynną fosforek glinu lub fosforek magnezu, takie jak Quickphos Pellets 56 GE oraz Quickphos Tablets 56 GE, stanowią specyficzną grupę produktów. Ich działanie polega na uwalnianiu trującego gazu – fosforowodoru w obecności wilgoci atmosferycznej. Z tego względu, zgodnie z etykietą zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, środki te są przeznaczone do stosowania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.

Zagrożenia i odpowiedzialność

Ze względu na specyfikę działania tych produktów, nie powinny być one nabywane ani stosowane przez amatorów, takich jak działkowcy, którzy nie są świadomi zagrożeń związanych z ich użyciem. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby wymóg ten był respektowany. Sprzedaż ww. środków ochrony roślin nie powinna odbywać się na rzecz użytkowników nieprofesjonalnych, którzy nie legitymują się zaświadczeniem o ukończeniu stosownego szkolenia.

Stosowanie fumigantów

  • środki te przeznaczone są do stosowania tylko przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji;
  • zabrania się sprzedaży tych środków użytkownikom nieprofesjonalnym, amatorom np. działkowcom, którzy nie są świadomi zagrożeń, jakie mogą stwarzać tego rodzaju preparaty;
  • środki te zawierają substancję czynną fosforek glinu, którego działanie polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru;
  • przed zastosowaniem każdego środka ochrony roślin należy wnikliwie zapoznać się z jego etykietą.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów dot. stosowania środków ochrony roślin

Zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 30 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin – kto, będąc profesjonalnym użytkownikiem środków ochrony roślin, stosuje te środki, nie posiadając aktualnego zaświadczenia o ukończeniu odpowiedniego szkolenia, podlega karze grzywny.

W przypadku stwierdzenia, iż środek ten został zastosowany przez użytkownika nieprofesjonalnego, czyli amatora, który nie legitymuje się aktualnym zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, podlega karze grzywny w formie mandatu karnego z art. 76 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy.

Apel Ministerstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina dystrybutorom środków ochrony roślin o respektowaniu wymogu określonego w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2024 roku, poz. 630). W związku z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, związanymi z niewłaściwym, niezgodnym z przeznaczeniem zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji, środki te mogą być sprzedawane wyłącznie osobom, które ukończyły stosowne szkolenie.

Szkolenia uprawniające do zakupu środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych mogą być zbywane osobom, które ukończyły szkolenia w zakresie:

  • stosowania środków ochrony roślin, lub
  • doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub
  • integrowanej produkcji roślin.

Środki te mogą być również zbywane osobom, które ukończyły szkolenie wymagane w innym państwie członkowskim UE lub EOG, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia.

Przepisy zobowiązują przedsiębiorcę dokonującego sprzedaży do sprawdzenia – weryfikacji, czy kupujący spełnia powyższe wymagania, w tym posiadania odpowiednich dokumentów. Zobowiązanie to dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów dot. sprzedaży

Zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin – kto zbywa środek ochrony roślin przeznaczony dla użytkowników profesjonalnych osobie, która nie posiada szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin, podlega karze grzywny.

UWAGA !!!

Niewłaściwie użyte ŚRODKI z FOSFORKIEM GLINU mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia!

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jako urząd odpowiedzialny za nadzór nad wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem środków ochrony roślin oraz w trosce o bezpieczeństwo ostatecznych użytkowników tych produktów prowadzi w całym kraju zintensyfikowane kontrole w odniesieniu do dystrybutorów i nabywców środków ochrony roślin.

Autor treści: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu


Joanna Moch Specjalista Dział Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw 774437142
Data publikacji: 17 grudnia 2024 Wyświetlenia: 60