Powrót

Menu

Energia wiatrowa a ochrona środowiska – szansa na czystą przyszłość?

27 marca 2025 Wyświetlenia: 107
Energia wiatrowa a ochrona środowiska – szansa na czystą przyszłość?

Turbiny wiatrowe są kluczowym elementem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Choć oferują liczne korzyści, nie są wolne od wad. W dzisiejszych czasach dostrzegamy zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników.

Proces budowy i uruchomienia turbiny wiatrowej

Proces stawiania turbiny wiatrowej zaczyna się od dokładnej oceny lokalizacji, w celu upewnienia się, czy warunki wiatrowe są odpowiednie. Następnie przygotowuje się teren i fundamenty, które muszą być bardzo solidne. Kolejnym krokiem jest transport i montaż komponentów, takich jak wieża, łopaty i generator. Po złożeniu turbiny przeprowadza się testy i podłącza do sieci energetycznej. Cały proces wymaga precyzyjnego planowania i współpracy wielu specjalistów.

Uruchomienie turbiny wiatrowej zaczyna się od podłączenia do systemu sterowania. Najpierw sprawdza się, czy wszystkie komponenty są prawidłowo zamontowane i czy systemy bezpieczeństwa działają. Następnie przeprowadza się testy operacyjne, aby upewnić się, że turbina reaguje prawidłowo na różne warunki wiatrowe. Po zakończeniu testów i kalibracji turbina jest gotowa do pracy. Podłączona do sieci energetycznej zaczyna produkcję energii.

Jak to działa?

Sam sposób działania wiatraka jest dość prosty. Kiedy wieje wiatr, uderza w łopaty wirnika, powodując jego obracanie. Wirnik jest połączony wałem z prądnicą umieszczoną w gondoli. Obracający się wał powoduje wirowanie cewki elektromagnetycznej w prądnicy, dzięki czemu indukuje się w niej prąd elektryczny. Następnie jest on przekształcany do postaci prądu przemiennego. Optymalna prędkość wiatru dla pracy turbiny wiatrowej to około 15 m/s. Im silniejsze i bardziej stałe podmuchy, tym lepiej. Ważna jest także dostępność infrastruktury przesyłowej, która umożliwi odprowadzenie wyprodukowanego prądu do odbiorców.

Zalety

Turbiny wiatrowe mają kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim produkują czystą energię, co pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo energia wiatrowa jest odnawialna, co oznacza, że nie wyczerpuje się tak jak paliwo kopalne. Mają pozytywny wpływ na środowisko. Pomagają w walce ze zmianami klimatu. Ich eksploatacja nie wiąże się z zanieczyszczeniem wody, co przyczynia się do ochrony ekoschematów. Energia wiatrowa wspiera również bioróżnorodność, zmniejszając negatywne skutki wydobycia i spalania paliw kopalnianych. Produkcja nie jest zdeterminowana porą dnia, a jedynie wietrznością danej lokalizacji. Turbiny mogą być instalowane zarówno na lądzie, jak i na morzu, co zwiększa ich wszechstronność. Przy produkcji energii wiatraki nie pozostawiają po sobie odpadów, tak jak choćby przy spalaniu węgla. Elektrownie wiatrowe nie wymagają stałych dostaw paliwa, co obniża koszty ich funkcjonowania. Nie bez znaczenia jest także szybkość budowy. Nowoczesne elektrownie wiatrowe można postawić w ciągu kilku miesięcy, podczas gdy budowa tradycyjnej elektrowni zajmuje zwykle kilka lat. Ponadto elektrownie wiatrowe nie wymagają budowy rozległej infrastruktury w postaci linii przesyłowych czy bocznic kolejowych. Kolejną zaletą jest ich niski koszt eksploatacji po zainstalowaniu. Mogą też wspierać lokalne gospodarki, tworząc miejsca pracy. Co więcej, technologia ta stale się rozwija, zwiększając efektywność i obniżając koszty produkcji energii.

Wady

Niestety, jak każda technologia, turbiny wiatrowe mają również kilka wad, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim są zależne od warunków pogodowych, więc ich wydajność może być niestabilna. Mogą również generować hałas, co bywa uciążliwe dla mieszkańców okolic. Należy jednak zaznaczyć, że nowoczesne konstrukcje pracują relatywnie cicho. Poza szumem obracających się łopat turbina nie wytwarza hałasu. Większość farm wiatrowych powstaje z dala od zabudowań, co minimalizuje uciążliwość. Normy prawne regulują także maksymalny dopuszczalny poziom hałasu dla tego typu instalacji. Warto jednak wziąć pod uwagę subiektywne odczucia osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych. Dodatkowo ich instalacja może wpływać na krajobraz oraz stanowić zagrożenie dla ptaków. Montaż i konserwacja mogą być także kosztowne i skomplikowane. Budowa i utrzymanie turbin wiatrowych pociągają za sobą wysokie koszty szczególnie na początku. Na koszt inwestycji w budowę farmy wiatrowej składa się wiele elementów. Przede wszystkim sama turbina wiatrowa, której cena waha się od 2 do nawet 5 milionów złotych. Do tego dochodzą koszty budowy fundamentów, dróg dojazdowych i infrastruktury przyłączeniowej. Szacuje się, że koszt budowy 1MW mocy zainstalowanej w elektrowni wiatrowej wynosi około 4-6 milionów złotych. Ich instalacja zajmuje dużo miejsca, a lokalizacje muszą być starannie dobrane. Infrastruktura do przesyłu energii może wymagać rozbudowy. Powodują zjawisko tzw. migotania cienia, co bywa uciążliwe dla pobliskich mieszkańców. Warto też wspomnieć o ograniczeniach technologicznych – turbiny nie działają efektywnie przy zbyt słabym lub zbyt silnym wietrze, co może ograniczać ich produktywność. Turbiny wiatrowe nie posiadają takiej żywotności jak panele słoneczne.

Podsumowując, turbiny wiatrowe odgrywają coraz większą rolę w globalnej transformacji energetycznej. Ich przyszłość zapowiada się obiecująco – rozwijane są bardziej efektywne technologie, turbiny morskie oraz systemy magazynowania energii. Innowacje mogą zmniejszyć wady i zwiększyć udział w globalnym miksie energetycznym. Dzięki ich zaletom ekologicznym mają kluczowy wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi. Inwestycja w turbiny wiatrowe i wykorzystywanie energii wiatru to krok w stronę zrównoważonej przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło:

https://www.federacja-konsumentow.org.pl
odnawialne-firmy.pl
https://edukacjakrytyczna.pl/

 Artykuł ukazał się w czasopiśmie Kurier Rolniczy nr 3/2025. Zapraszamy do prenumeraty, informacje pod nr tel. 77 44 37 142.

Autor

Sandra Mączyńska Specjalista Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
77 443 7138

Czy ten artykuł był pomocny?

Pomóż nam doskonalić treści na stronie.