W dniach 21-22 listopada 2023 r. w Hotelu Gorzelanny w Pokrzywnej odbyła się „Gala Opolskich Grup Operacyjnych”. Konferencja zorganizowana w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2022-2023,zgromadziła 50 rolników, przedsiębiorców, naukowców i doradców zainteresowanych innowacjami w rolnictwie.
Konferencję otworzył Mariusz Litwinowicz, Dyrektor OODR, a następnie Mariusz Drożdż, broker innowacji w województwie opolskim, przybliżył uczestnikom Działanie M16 „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020 orazzałożenia funkcjonowania Grup Operacyjnych, metody tworzenia, a także dobre przykłady krajowe i zagraniczne. Podsumował również dotychczasowe nabory. Natomiast przybyły na konferencję Wojciech Maj, krajowy broker innowacji z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, zaprezentował zasady nadchodzącego w przyszłym roku wsparcia w ramach Interwencji 13,5 „Współpraca” w ramach WPR na lata 2023-2027.
Pierwszego dnia konferencji gleboznawcy, Dr Ryszard Bandurowski i Dr Katarzyna Łuczak, przedstawili wyniki badań nad nowymi trendami w stosowaniu azotu i technologii uprawy rzepaku.
W konferencji udział wzięli również członkowie kilku Grup Operacyjnych założonych podczas ostatniego naboru na KŁŻ, czyli Krótkie Łańcuchy Żywności. Pani Bogusława Szpak z Radyni, liderka Grupy Operacyjnej „Opolski Szlak Bursztynowy”, opowiedziała w jaki sposób przerabia mięso wołowe, robi domowe wypieki, wydaje gotowe posiłki oraz sprzedaje jaja i surowe mleko. Jej mąż, Leon Szpak, w drugiej grupie o nazwie „Górna Odra”, której jest liderem, opowiedział o tym, jak przerabia mleko krowie w ramach MLO, wytwarzając sery: dojrzewające podpuszczkowe i twarogi oraz jogurty. Na koniec dnia, przed ożywioną dyskusją, wystąpił pszczelarz, Szymon Artwik, który z kolei jest liderem kolejnej Grupy Operacyjnej „Nyskie Smaki Natury”.
Drugi dzień konferencji również obfitował w ciekawe wykłady i dyskusje. Prof. Katarzyna Szwedziak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprezentowała wykład o sztucznej inteligencji i innowacyjnej metodzie oceny wybranych wyróżników jakości ziarna w czasie magazynowania. Po niej wystąpił dr Marcin Markowicz, który jako pracownik Top Farms przedstawił relację z podróży po Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, wyspach Polinezji i Japonii w ramach stypendium „Nuffield International Farming Scholars – w poszukiwaniu praktyk rolnictwa regeneratywnego”. Jako ostatni zaprezentowali się prowadzący gospodarstwo demonstracyjne i liderzy Grupy Operacyjnej „Rolnicy z Okolicy” Anna i Sławomir Górka z Masowa.
Gala Grup Operacyjnych wzbogaciła środowisko rolnicze na Opolszczyźnie, sprzyjając wymianie wiedzy, tworzeniu sieci kontaktów oraz wspieraniu innowacji w sektorze rolno-spożywczym. Działania te mają na celu ułatwienie powstawania i funkcjonowania Grup Operacyjnych EPI, a także opracowanie projektów innowacyjnych przez rolników, jednostki naukowe i przedsiębiorców.
Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi