Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Sir / Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym

koszty24OZE23
31 sierpnia 2022 42
REKLAMA

Szkolenie z wyjazdem studyjnym pn. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym”w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zorganizowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który miał miejsce w dniach 22-24 sierpnia br., cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Grupa 40 osób udała się w okolice Zgorzelca oraz do Niemiec, aby zgłębić wiedzę w zakresie możliwości i sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych.

Pierwszy dzień wyjazdu zaowocował dużą dawką wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku energii oraz wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Wykład i dyskusja o tym jak zweryfikować inwestora i jakie są szanse na realizację inwestycji OZE w określonej realizacji, zachęcił do dyskusji oraz wymiany poglądów. Uczestnicy dowiedzieli się jak krok po kroku powstaje projekt i budowa źródeł OZE i jakie rodzaje energii można pozyskiwać w gospodarstwie.

W drugim dniu, mimo deszczowej pogody zaplanowane było zwiedzanie farm wiatrowych zlokalizowanych w Zgorzelcu, a także w Leubie, na terenie Niemiec. Na obu farmach w ciekawy sposób zobrazowano, jak wyglądają uprawy wokół elektrowni wiatrowych oraz jak zmieniają się wiatraki i ich konstrukcje z upływem lat. Dzięki kilku rodzajom zbudowanych elektrowni wiatrowych uczestnicy mogli porównać prace starszych i nowszych wiatraków. W drodze z farmy wiatrowej do biogazowni znalazł się czas na przerwę pod ogromną koparką z byłej kopalni węgla brunatnego w Hagenwerde. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak biogazownia na gnojowicę w Kiesdorf, o mocy 2×500 KW, znajdująca się na terenie farmy liczącej 900 krów. Dzięki swojej konstrukcji biogazownia pozwala na ciągłą produkcję prądu, który jest wykorzystywany również na terenie gospodarstwa w budynkach mieszkalnych, biurowych czy na hali udoju. Gnojowica po odgazowaniu jest świetnym nawozem używanym w gospodarstwie, którego areał wynosi ponad 1000 ha. Można powiedzieć, że nic się nie marnuje. Prąd, ciepło to oczywiście pieniądze, które gdyby nie biogazownia, nigdy nie trafiły by do gospodarstwa.

W kolejnym punkcie szkolenia grupa zameldowała się na jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Składająca się z trzech części farma o mocy prawie 70 MW zlokalizowana jest w trzech miejscowościach: Krzewina, Lutogniewice i Ręczyn. Ciekawostką jest tu część instalacji zrealizowana na dobrych klasach ziemi, gdzie konstrukcja pozwala na równoczesne produkowanie prądu i produkcję rolniczą.

W drodze powrotnej, dzięki uprzejmości PGE GiEK SA grupa zwiedziła z przewodnikiem tamę i elektrownię wodną na zbiorniku Witka, która jest dodatkowo zbiornikiem służącym do chłodzenia elektrowni Turów.

Po tylu wrażeniach już na miejscu odpoczynku długo dyskutowano o tym, jak wyglądają wsie na trójstyku granic i jakie są możliwości zarobkowania z wykorzystaniem OZE. W trzecim ostatnim dniu w części wykładowej omówiono dokładnie poszczególne rodzaje odnawialnych źródeł energii i ich opłacalność.

Celem szkolenia było ułatwienie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich poprzez efektywną promocję innowacyjnych praktyk z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki niskoemisyjnej. Stworzenie możliwości wymiany doświadczeń z zakresu odnawialnych źródeł energii, zwiększenia udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Ważnym czynnikiem definiującym koszty w gospodarstwie rolnym jest zużycie energii. Nabycie wiedzy w zakresie poprawy efektywności energetycznej w gospodarstwach rolnych przyczynia się do obniżenia kosztów związanych z zużyciem energii w gospodarstwie rolnym, a także skutkuje zmniejszeniem oddziaływania gospodarstw rolnych na zmiany klimatu. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii przyczynia się do poprawy stanu powietrza poprzez wdrażanie gospodarki niskoemisyjnej.

Uczestnicy szkolenia mogli poznać doświadczenia z innych regionów Polski oraz doświadczenia Niemiec w temacie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie do zmniejszenia kosztów gospodarstw rolnych.

W dzisiejszych czasach, kiedy to coraz częściej występują przerwy z dostawą energii do odbiorców, a koszty jej wyprodukowania są coraz wyższe, co za tym idzie co energia jest coraz droższa, ważne jest żeby wdrażać w swoich gospodarstwach innowacyjne metody, które pozwolą nam na obniżanie kosztów ogrzewania oraz poboru ciepła.

Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Patrycja Borkowska

Były pracownik

Data publikacji: 31 sierpnia 2022 Wyświetlenia: 292