Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Sir / Zrealizowane SIR / Szkolenie z wyjazdem studyjnym pn. Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Szkolenie z wyjazdem studyjnym pn. Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska

12 września 2024 3
REKLAMA

W dniach 04-06.09.2024 r. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował szkolenie z wyjazdem studyjnym w ramach realizacji operacji pn. „Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Uczestnikami szkolenia z wyjazdem studyjnym do gospodarstw ekologicznych na województwo małopolskie byli doradcy rolniczy, pracownicy jednostek doradztwa rolniczego, producenci, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematem. Grupa liczyła czterdzieści osób.

Celem operacji było ułatwienie nawiązywania kontaktów między jego uczestnikami, a także wymiana doświadczeń w realizacji projektów, które dotyczyć będą opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w produkcji ekologicznej, przetwórstwie ekologicznym, dystrybucji produktów rolno-spożywczych oraz dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska. Program wyjazdu został tak zaplanowany, żeby uczestnicy mieli możliwość zdobycia wiedzy praktycznej podczas wizyt w wzorcowych gospodarstwach ekologicznych zajmującymi się produkcją roślinną, zwierzęcą oraz przetwórstwem.

W pierwszym dniu wyjazdu odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne Pana Kamila Ćwika położone na pogórzu wiśnickim, w powiecie bocheńskim, w gminie Lipnica Murowana.
W gospodarstwie prowadzi się obecnie chów około 20 sztuk bydła mięsnego rasy Highland Cattle (bydło szkockie) oraz około 40 sztuk owiec rasy czarnogłówka. Ponadto, Pan Kamil prowadzi hodowlę i sprzedaż w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego ryb z gatunku karp, pstrąg potokowy i amur. Powierzchnia gospodarstwa to około 26 ha, z czego 22 ha to użytki zielone, a pozostałe to lasy i zagajniki. Produkcja prowadzona jest w oparciu o pasze własne, naturalne użytki zielone charakteryzujące się bardzo dużą bioróżnorodnością. W gospodarstwie jest dużo pasm zadrzewień drzew i krzewów, które stanowią schronienie dla wypasanego bydła, jak i owiec. Mięso z gospodarstwa sprzedawane jest w ramach RHD oraz w rodzinnej restauracji „Paleta Smaku”. Rolnik realizuje w swoim gospodarstwie szereg projektów m.in. we współpracy z ośrodkami doradczymi.

W pierwszym dniu uczestnicy mieli również wykład przeprowadzony przez pracownika OODR przedstawiający projekt realizowany w ramach Konsorcjum pt. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych z zakresu rolnictwa ekologicznego”.

W drugim dniu wyjazdu studyjnego odwiedziliśmy dwa gospodarstwa. Pierwszym gospodarstwem ekologicznym było gospodarstwo ekologiczne Pana Andrzeja Przybycień w powiecie proszowickim we wsi Niezwojowice, które prowadzi od 1990 roku. Grunty orne stanowią ponad 10 ha. W płodozmianie dominują uprawy warzyw, z których gospodarz uzyskuje bardzo dobre plony. Średnie plony odpowiednio na poziomie: ziemniaki około 30 t/ha, marchew jadalna około 40 t/ha, pietruszka 20 t/ha, seler 25 t/ha, cebula 30 t/ha, czosnek 80 000 główek z ha, kapusta 40 t/ha, por 170 tysięcy sztuk z ha, dynia plon 40 t/ha, czarna rzepa 25 t/ha, ogórek 40 t/ha. W poplonie rolnik uprawia koper, czarną rzodkiew, burak ćwikłowy. Produkcja zbóż stanowi około 2 ha. Do siewu stosuje kwalifikowany, ekologiczny materiał siewny. Odchwaszczanie przeprowadzane jest mechanicznie oraz za pomocą pielnika z palnikiem gazowym. Gospodarstwo podlega corocznej kontroli i certyfikacji przez jednostkę certyfikującą. Warzywa są starannie konfekcjonowane i pakowane w specjalnie przeznaczonym dla tego celu pomieszczeniu, zapewniającym najwyższe standardy i normy bezpieczeństwa żywności, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Rolnik dostarcza towar do odbiorców własnym transportem.

Drugim odwiedzanym gospodarstwem było położone w sąsiedztwie 5-hektarowe gospodarstwo ekologiczne i zagroda edukacyjna „Pszczółki”. Prowadzi je Pani Agnieszka Król wraz z rodzicami. W gospodarstwie prowadzony jest chów gęsi polskiej białej, indyków i kur. Dominuje uprawa zbóż, warzyw i owoców, które są wykorzystywane i przetwarzane w gospodarstwie. W gospodarstwie Pani Agnieszki można było spróbować potraw przygotowanych tylko z naturalnych produktów i przekonać się czym jest polska gościnność. W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego prowadzone jest przetwórstwo oraz sprzedaż produktów z własnego gospodarstwa. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zagrody edukacyjnej, którą Pani Agnieszka prowadzi również z rodzicami.

W trzecim dniu uczestnicy mogli wysłuchać wykładów na temat „Mała i duża retencja wodna w dobie zmian klimatycznych”, „Rolnictwo ekologiczne w Małopolsce”, „Uprawa wybranych gatunków ziół – właściwości i zastosowanie”, „Ekologiczne środki ziołowa w ochronie roślin” oraz „Permakultura w ogrodzie”.

Realizacja operacji miała wymiar edukacyjny. Podczas wszystkich wizyt w gospodarstwach ekologicznych uczestnicy zadawali bardzo dużo pytań, żywo interesując się działalnością i praktykami odwiedzanych gospodarstw ekologicznych jak i podobnie podczas prezentowanych wykładów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wyjeździe studyjnym i zapraszamy na kolejne szkolenia.

Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Jadwiga Tymrakiewicz Główny Specjalista Dział SIR 774437144
Data publikacji: 12 września 2024 Wyświetlenia: 12

Podobne publikacje