Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Sir / Zrealizowane SIR / Wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym”

30 kwietnia 2024 19
REKLAMA

W dniach 25-26.04.2024r. odbył się wyjazd studyjny pn. „Naturalne sposoby na gospodarowanie wodą – retencja w gospodarstwie konwencjonalnym” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wzięło w nim udział 40 osób, w tym partnerzy LPW: przedstawiciele samorządów terytorialnych, spółek wodnych, rolnicy, pracownicy jednostek doradztwa rolniczego oraz osoby zainteresowane tematem.

Wyjazd rozpoczął się wizytą w Majątku Rogalin, po którym oprowadził nas jego wieloletni Dyrektor, Pan Mikołaj Pietraszak Dmowski. Majątek Rogalin zajmuje się produkcją roślinną, w tym przede wszystkim zbóż, rzepaku i buraków cukrowych, oraz hodowlą owiec i koni. Zaopatruje w wodę okoliczne wsie. Gospodarstwo położone jest na typowych dla rejonu Wielkopolski słabych, piaszczystych i kamienistych glebach. Połączenie takich warunków glebowych z częstymi suszami sprawia, że niedobory wody są tu poważnym problemem. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z takimi warunkami są zadrzewienia śródpolne, które polepszają mikroklimat pól uprawnych oraz przeciwdziałają erozji wietrznej i wodnej gleb. W Rogalinie zadrzewienia sadzone są gęsto a w ich skład wchodzi wiele gatunków drzew i krzewów. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wysłuchać wykładu Mikołaja Pietraszaka-Dmowskiego na temat zadrzewień rogalińskich, a także zobaczyć zarówno młode, jak i starsze nasadzenia.

Drugim gospodarstwem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu, było położone w Snowidowie Gospodarstwo Rolne Kokocińscy. Pan Patryk Kokociński wraz z rodzicami i bratem gospodarują na powierzchni 100 ha: uprawiana jest tu głównie kukurydza kiszonkowa, są trwałe użytki zielone i lucerna, a także buraki i zboża. Produkcja roślinna nastawiona jest na zabezpieczenie żywienia stada krów, głównym profilem działalności gospodarstwa jest bowiem produkcja mleka. W nowoczesnej oborze utrzymywanych jest 100 wysokowydajnych krów (średniej wydajność około 1500 litrów).

Podczas wizyty rozmawialiśmy m.in. o zarządzaniu wodą opadową w gospodarstwie rolnym, małej retencji w krajobrazie rolniczym (zastawki na rowach, oczka wodne itp.), strefach buforowych i zadrzewieniach oraz ich wpływie na ograniczenie spływu biogenów, a także zielonej infrastrukturze w krajobrazie rolniczym jako narzędziu w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Poruszone zostały również tematy takie jak funkcjonowanie spółek wodnych czy rola organizacji pozarządowych
w kształtowaniu krajobrazu rolniczego. Pan Patryk podkreślił, że wszystkie działania jakie podejmuje w gospodarstwie są korzystne dla środowiska naturalnego, ale też przede wszystkim uzasadnione ekonomicznie. Gospodarowanie na terenach cyklicznie nawiedzanych przez suszę wymaga zmiany myślenia i troski o wodę – celem jest zatrzymanie wody opadowej i roztopowej w rowach, gdyż nawet po „mokrej” wiośnie, kiedy wydaje się, że wody jest wręcz za dużo, prędzej czy później przychodzi susza.

Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona melioracjom.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wyjeździe studyjnym i zapraszamy na kolejne szkolenia.

Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Jadwiga Tymrakiewicz Główny Specjalista Dział SIR 774437144
Data publikacji: 30 kwietnia 2024 Wyświetlenia: 206