Wyniki wyszukiwania:

Strona Główna / Sir / Zrealizowane SIR / Szkolenie z zakresu wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w instalacji fotowoltaicznej

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Szkolenie z zakresu wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w instalacji fotowoltaicznej

12 listopada 2024 6
REKLAMA

W dniu 07.11.2024 r. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyło się szkolenie pn. „Szkolenie z zakresu wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w instalacji fotowoltaicznej – instalacja on grid a instalacja off grid” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Głównym celem szkolenia było poszerzenie wiedzy na temat pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii oraz przedstawienie możliwości zastąpienia konwencjonalnych metod poboru ciepła i energii elektrycznej metodami niekonwencjonalnymi opartymi na zasobach naturalnych takich jak słońce, woda, ziemia i powietrze.

Pierwszym prelegentem był Pan Paweł Krysiak, który przeprowadził wykład szkoleniowy pt. „Odnawialne źródła energii: innowacyjne rozwiązania w fotowoltaice. Instalacja on grid – schemat, dotacje, opłacalność”.  Omówił schemat instalacji fotowoltaicznej on grid – czyli podłączonej/współpracującej z siecią oraz przedstawił jej funkcjonowanie. Poruszył on również temat zasad rozliczania energii (system net–billing) wspominając o tzw. taryfie dynamicznej. Pan Paweł pokazał jakie są rodzaje wsparcia finansowego dla osób planujących zakup takiej instalacji. Obecnie warto skorzystać z dotacji:

  • program Mój Prąd,
  • program Czyste Powietrze,
  • Ulga termomodernizacyjna,
  • Ulga inwestycyjna – ulga w podatku rolnym.

Poruszony został również temat opłacalności biorąc pod uwagę koszty instalacji, jej trwałość, ceny i zużycie energii oraz indywidualne preferencje na przykładach różnych segmentów kwotowych. Inne kwoty oraz czas zwrotu będą mieli przedsiębiorcy a inną rolnicy czy osoby prywatne.

Drugim prelegentem był Pan Bartosz Marciniak, który omówił temat „Odnawialne źródła energii: innowacyjne rozwiązania w fotowoltaice – instalacja off grid – jak wygląda schemat i opłacalność”.  Opowiedział uczestnikom o instalacji, której nie wpina się do sieci budując w ten sposób pewnego rodzaju niezależność energetyczną od dystrybutora czy sprzedawcy energii.

Na zakończenie wystąpił ponownie Pan Paweł Krysiak omawiając temat „Nowoczesne sposoby pozyskiwania energii oraz inne prośrodowiskowe działania”. Zwrócił uwagę na możliwość gromadzenia nadwyżek energii w dedykowanych do tego celu magazynach, a tym samym zwiększanie poziomu autokonsumpcji. Poruszył także temat turbin wiatrowych – jakie są ich rodzaje, w jaki sposób działają oraz jak skorzystać z programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa” w celu postawienia własnej turbiny wiatrowej. Dzięki prezentacji rolnicy mogli dowiedzieć się o innowacjach takich jak perowskity, czyli grupie materiałów krystalicznych, które umożliwiają bardzo efektywne pochłanianie światła i przekształcanie go w energię elektryczną. Dla miłośników dwóch kółek przedstawił zasady programu wspierającego zakup rowerów elektrycznych „Mój rower elektryczny”.

Zdobyta przez uczestników szkolenia wiedza przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z zużyciem energii w ich gospodarstwach domowych, a także ograniczy negatywne oddziaływanie gospodarstw na zmiany klimatu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia za tak liczne przybycie oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia w tematyce OZE.

Operacja opracowana przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Sandra Mączyńska Specjalista Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437138
Data publikacji: 12 listopada 2024 Wyświetlenia: 86