Strona Główna / Transfer Wiedzy / Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – relacja z wizyty rolników w CDR O/Radom – przetwórstwo mleka

Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – relacja z wizyty rolników w CDR O/Radom – przetwórstwo mleka

8 października 2022 25
REKLAMA

Cdrbelka

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w dniu 04.10.2022 r. zorganizował wyjazd szkoleniowy do przetwórni ekologicznych w CDR O/Radom w ramach realizacji operacji: „WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH”. Podczas szkolenia wyjazdowego zostały zaprezentowane przeroby surowców z dwóch tematów: przetwórstwo mięsa oraz przetwórstwo mleka.

W ramach demonstracji „przetwórstwo mleka” zaprezentowano technologię produkcji dwóch ekologicznych produktów mlecznych tj. sera podpuszczkowego oraz sera ziarnistego typu cottage cheese, ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych. Omówiono rodzaje surowca do produkcji, ocenę jego jakości, dodatki i przyprawy użyte do produkcji serów, maszyny, urządzenia niezbędne podczas produkcji oraz poszczególne etapy procesów technologicznych. Podkreślono, że na każdym etapie przetwarzania mleka i produkcji serów, podstawowym elementem wytwarzania bezpiecznej żywności jest higiena ludzka, higiena pomieszczeń, narzędzi, maszyn i urządzeń. Tu również uczestnicy mieli okazję degustacji wyprodukowanych serów.

Uczestnikami wyjazdu byli rolnicy, małżonkowie rolników, domownicy z województwa opolskiego i każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo.

Podczas zajęć szczególny nacisk położono na wiadomości praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w swojej działalności rolniczej.

Operacja ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń, współpracę między nauką a praktyką rolniczą, prezentowanie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, a co za tym idzie transfer wiedzy w rolnictwie ekologicznym.


Materiały powiązane
  • Wpis: Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych

  • Renata Huk Główny Doradca Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437137
    Data publikacji: 8 października 2022 Wyświetlenia: 177