Strona Główna / Transfer Wiedzy / Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – relacja z wizyty rolników w Folwarku Wąsowo – przetwórstwo z warzyw lub owoców

Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – relacja z wizyty rolników w Folwarku Wąsowo – przetwórstwo z warzyw lub owoców

22 października 2022 29
REKLAMA

Cdrbelka

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował wyjazd szkoleniowy w ramach realizacji operacji: „WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH” a była to demonstracja o tematyce przetwórstwo z warzyw lub owoców.

W dniu 19.10.2022 r. uczestnicy szkolenia wyjazdowego zapoznali się z obiektem przetwórczym w Wąsowie. Od 2003 roku rozpoczęto w Folwarku uprawę warzyw metodami ekologicznymi. Uprawa ekologiczna zajmuje dziś 15 ha i zawiera kilka pozycji warzyw, owoców i ziół. Od 2012 roku warzywa dodatkowo wyróżnia certyfikat ekologiczny. Zaczynając od produkcji barszczu oraz 2 sałatek buraczkowych, przetwórnia po modernizacji, produkuje obecnie 19 przetworów z buraka ćwikłowego, 6 produktów z ogórków gruntowych, kilkanaście słodkich produktów oraz napoje z ziół, a także z kwiatów. W ramach demonstracji, uczestnicy mieli możliwość obserwowania pokazu technologii produkcji sałatki z buraków z dodatkiem owoców, produkcji buraczków marynowanych oraz produkcji zakwasu z buraków ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych. Wizyta w przetwórni zakończyła się degustacją przetwarzanych buraków ćwikłowych.

Uczestnikami wyjazdu byli rolnicy, małżonkowie rolników, domownicy z województwa opolskiego i każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo.

Podczas zajęć szczególny nacisk położono na wiadomości praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w swojej działalności rolniczej.

Operacja ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń, współpracę między nauką a praktyką rolniczą, prezentowanie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, a co za tym idzie transfer wiedzy w rolnictwie ekologicznym.


Materiały powiązane
  • Wpis: Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych

  • Renata Huk Główny Doradca Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska 774437137
    Data publikacji: 22 października 2022 Wyświetlenia: 215